- A
- A
- A
Ulicami Tarnowa przemaszerowali kominiarze. ZDJĘCIA
Prawie 200 kominiarzy z całej Polski przemaszerowało ulicami Tarnowa. W mieście świętowali obchody Dnia Kominiarza, który przypada 4 maja. Fot. Paweł Topolski."Tylu kominiarzy to nie widziałam na raz! Trzeba trzymać guzik na szczęście" - mówiła jedna z tarnowianek.
A skąd wzięła się tradycja "łapania za guzik"? "Kominiarz przynosi szczęście, bo chroni od nieszczęścia. Jeszcze od czasów średniowiecza wierzono, że kominiarz, czyszcząc kominy, chronił od pożaru tak naprawdę całe miejscowości. Bo jak palił się jeden budynek, to w chwilę później paliła się cała wieś" - opowiada jeden z kominiarzy.
Jak przyznaje Mirosław Antos, rzecznik Krajowego Izby Kominiarskiej - ich zawód przeżywa teraz renesans. "To wciąż na pewno zawód niszowy, ale ciągle mamy chętnych do pracy. Co więcej, zgłaszają się do nas osoby z wyższym wykształceniem, np. po budownictwie, ochronie środowiska" - mówi Mirosław Antos.
Kominiarze rano przemaszerowali ulicami Tarnowa, wzięli udział w uroczystej mszy świętej w tarnowskiej katedrze, a po południu w Tarnowie odbędzie się walne zebranie Krajowej Izby Kominiarzy.
Kominiarzom życzymy... połamania drabin!
(Agnieszka Wrońska/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:02
Sukiennice, Wawel i Kopiec Kościuszki pogrążą się w ciemnościach
-
17:49
Tłumy na jarmarkach w Nowym Sączu. Hitem zagroda ze zwierzętami
-
17:34
Kraków: autobus komunikacji miejskiej potrącił 11-latka
-
17:12
Podpaliła dom z mieszkańcami. Biegli: była niepoczytalna
-
17:06
Maestro Sascha Goetzel i skrzypek Paweł Wajrak w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz wprowadzają w mroczny świat muzyki Sibeliusa
-
16:20
Od pisanek po kiełbasę za 50 zł. Jarmark wielkanocny oficjalnie otwarty
-
15:57
Niedziela Palmowa w Małopolsce: konkursy, procesje i wielkanocne zwyczaje
-
15:41
Tarnów pełen pisanek. Setki prac i tłumy młodych twórców
-
14:08
Utrudnienia na Zakopiance w Myślenicach. Kolejna reorganizacja ruchu
-
13:04
Kolorowa Wielkanoc pod Ratuszem – Świąteczny Jarmark w Nowym Sączu
-
12:00
Tomas Zukal - wyjątkowe miejsca w Czechach
-
10:18
Zwierzęce "sygnały" i "radary"
-
10:05
Jak system tworzy bohaterów? „Człowiek z marmuru” w „Państwie filozofów”
-
10:03
Tragiczny pożar w Śledziejowicach. W budynku znaleziono ciało mężczyzny
-
09:33
Ministra Kultury: nie wyobrażam sobie, że ustawa o artystach nie przechodzi. Jest polityczny konsensus
-
09:18
Tarnów stał się areną wymagającego biegu Spartan Race
-
09:13
Tarnów gospodarzem Spartan Race. Ponad 1200 zawodników na starcie. ZDJĘCIA
-
08:33
Rekordowe 29 mln gości w 2025 r.; wpływy z turystyki w Małopolsce sięgnęły 25,5 mld zł
-
08:00
Pożar auta na trasie S7. Kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami
-
21:05
Birute Galdikas. Pani od orangutanów
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze