„Cieszę się, że dzisiaj mam okazję uczestniczyć w pierwszym w Polsce IT Fitness Teście. To jest bardzo ważne wydarzenie, dlatego że podczas tego testu będziemy w stanie sprawdzić, jaki jest realny poziom kompetencji cyfrowych młodych ludzi, ale też nauczycieli, którzy z nimi na co dzień pracują” – powiedział dziennikarzom wiceminister.

Dodał, że takie sprawdziany pozwolą realnie kształtować polityki związane z edukacją cyfrową na kolejne lata. Cieszyński przypomniał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej w ubiegłym roku przeznaczyło 1 mld zł na zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego na wyposażenie sal szkolnych, aby spełniały one standardy XXI w. Oprócz tego – przypomniał polityk – działa Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, która pozwala na dostarczenie szybkiego światłowodowego internetu do wszystkich szkół w kraju.

„Chcemy te cyfrowe kompetencje rozwijać, dlatego że bez nich trudno sobie wyobrazić przyszłość polskiej gospodarki, przyszłość polskich dzieci i to, żebyśmy się przesuwali coraz wyżej w globalnych łańcuchach wartości” – zaznaczył wiceminister.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie Robert Wadycki ocenił, że zorganizowanie w tej placówce ogólnopolskiej inauguracji testu jest zaszczytem i wyróżnieniem. Według niego wybór nie był przypadkowy, bo szkoła od września ub.r. realizuje program transformacji cyfrowej w ramach Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.

„Jesteśmy w gronie 22 szkół, które tę transformację mają przeprowadzić w pierwszej kolejności i stać się wzorem dla innych placówek” – wyjaśnił.

Według niego udział w projekcie daje szansę na poszerzenie działań związanych z cyfryzacją nie tylko dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu, ale też na skorzystanie ze wsparcia merytorycznego, m.in. w postaci szkoleń, którym objęcie zostali nauczyciele, uczniowie i rodzice.

„Doskonale wiemy, że nowoczesna szkoła, nowoczesna dydaktyka musi wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki, aby przede wszystkim przygotować uczniów do wyzwań XXI w. w dziedzinie edukacji oraz rynku pracy” – wskazał dyrektor szkoły.

IT Fitness Test, czyli sprawdzian, który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oficjalnie zainaugurowany został w poniedziałek w czterech krajach – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wyjaśnił, że IT Fitness Test pozwoli sprawdzić, w których obszarach mamy najwięcej pracy do wykonania. W szkole w Skrzyszowie wyjaśniał on, że test tym różni się od innych sprawdzianów szkolnych, że uczniowie powinni i są wręcz zachęcani do korzystania w jego trakcie z telefonów komórkowych, internetu, przeglądarek i wyszukiwarek internetowych.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nauczyciele mogą sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem, a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych takich, jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki.

Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca, a sumaryczne podsumowanie ma pojawić się jesienią.

Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich, jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów.