- Jestem po wstępnych rozmowach. Praktycznie od 1 września ta darmowa komunikacja w gminie Tarnów powinna zafunkcjonować dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. To data symboliczna, rozpoczęcie roku szkolnego. To by była dobra wiadomość dla uczniów - mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Na terenie gminy Tarnów kursują Linie Dowozowe Kolei Małopolskich. Umowa zakłada, że będą obsługiwać gminę do lutego przyszłego roku, do tego czasu jest też zagwarantowane dofinansowanie takich kursów. Grzegorz Kozioł przyznaje, że między innymi dlatego już rozpoczął rozmowy z nowym prezydentem Tarnowa o ewentualnym powrocie miejskich autobusów na teren gminy.

Przypomnijmy, te kursowały do gminy do końca 2020 roku. Po tym czasie samorządy nie dogadały się w sprawie kosztów tych kursów i porozumienie zostało zerwane. 

- Rozmawiam z panem prezydentem Jakubem Kwaśnym. On jest przychylny do tej koncepcji. Nawet rozmawialiśmy o pewnych warunkach, które możemy razem spełnić. One są akceptowalne dla obu stron. Finansowanie komunikacji miejskiej byłoby po stronie samorządów na swoim terytorium. Jeśli 500 tysięcy wozokilometrów jest w mieście Tarnowie i 500 po gminie Tarnów, płacilibyśmy za te 500 tysięcy po gminie Tarnów - podkreśla Kozioł.

Jeśli miałoby dojść do ponownego porozumienia komunikacyjnego gminy i miasta, to dopiero po wygaśnięciu umowy z Liniami Dowozowymi Kolei Małopolskich.