Projekt budowy niespełna 2-kilometrowego toru wokół lądowiska przy ulicy Lotniczej wygrał ostatnią edycję tarnowskiego budżetu obywatelskiego. Według urzędników jego realizacja jest jednak za droga, dlatego prawdopodobnie podzieli los innych projektów, które wygrały, ale nie powstały. Stanowisko urzędników wywołało protest pomysłodawców oraz osiedlowych radnych.

Prezydent Tarnowa podkreśla, że urzędnicy już po zgłoszeniu tego projektu zwracali uwagę, że 500 tysięcy złotych to za mało na stworzenie takiego toru. Radni zdecydowali jednak o dopuszczeniu projektu budowy rolkostrady do głosowania. Zdaniem Romana Ciepieli był to błąd. Prezydent Tarnowa nie widzi też możliwości etapowania tego zdania - jak chcieli sami pomysłodawcy. Zwraca uwagę, że nie jest przesądzone, że w kolejnym roku projekt kontynuowania budowy rolkostrady uzyskałby wymaganą liczbę głosów.

Ze stanowiskiem prezydenta Tarnowa nie zgadza się inicjatorka powstania tarnowskiej rolkostrady.  Monika Łabno podkreśla, że wiele zadań z tarnowskiego budżetu obywatelskiego było etapowanych.

Co się stanie, jeżeli ten projekt nie zostanie zrealizowany? Co się stanie z pieniędzmi przeznaczonymi na jego realizację?

- pyta Monika Łabno.

Formalnie miasto czeka jeszcze na jeden dokument, który ma określić koszty budowy rolkostrady, ale los tego projektu wydaje się być przesądzony. Radni z osiedla Gumniska - Zabłocie - Artur Łabno i Maciej Włodek, przekonują, że niezrealizowanych zdań z budżetu obywatelskiego jest więcej. Wśród nich wymieniają drugi etap rozbudowy placu zabaw, boisko do piłki siatkowej, piłki nożnej, czy lodowisko.

Prezydent Tarnowa odpowiada, że na przeszkodzie do zrealizowania części zwycięskich projektów w budżecie obywatelskim był np. brak zgody ze strony konserwatora zabytków w przypadku boiska sportowego czy Wód Polskich na budowę plaży na Wątokiem. Należy też pamiętać o uchwale rady miejskiej, zgodnie z którą projekty nie mogą kosztować więcej niż 500 tysięcy złotych.

Z kolei przewodniczący Rady Miasta Tarnowa Jakub Kwaśny przekonuje, że część pomysłów z budżetu obywatelskiego mogłaby być dofinansowana z budżetu miasta.

Pomysł budowy rolkostrady jest bardzo ciekawy, brakuje tego typu miejsca, czasem warto potraktować pomysły z budżetu obywatelskiego jako warte realizacji i uzupełnić budżet w danym roku budżetowym lub potraktować jako zadanie wieloletnie

- podkreśla Kwaśny.

Rolkostrada wokół lotniska w Bielsku-Białej, na której wzorowali się pomysłodawcy zwycięskiego projektu do tarnowskiego budżetu obywatelskiego, stała się hitem i cały teren rekreacyjny w tamtym miejscu jest sukcesywnie rozbudowywany.

O przyszłości budżetu obywatelskiego w Tarnowie można porozmawiać w poniedziałek o 17 w Multimedialnym Centrum Artystycznym, przed basztą przy ulicy Wałowej.