Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów jest blisko podpisania umowy na wyposażenie Pasażu Odkryć w Tarnowie

Siedzibą tarnowskiego "centrum nauki" będzie wyremontowana kamienica przy Rynku oraz pasażu. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, przebudowa budynku znacznie się opóźniła przez okrycie zabytkowych polichromii na ścianach kamienicy. Co też, według tarnowskich urzędników, sprawiło duże kłopoty przy planowaniu ekspozycji Pasażu Odkryć, który w konsekwencji ma zostać otwarty dopiero we wrześniu przyszłego roku. Jak jednak przekonują osoby odpowiedzialne za to miejsce, warto poczekać.

fot: Paweł Topolski

Posłuchaj co mówi kierownik Pasażu Odkryć, Szymon Pitek
- Mieliśmy w planie do wykonania kilkanaście obiektów, które miały wisieć na ścianach, być na stałe przytwierdzone do podłogi, albo być w sposób szczególny oświetlone ze ścian przeciwległych. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Jeżeli obiekt, to będzie posadowiony na środku sali i w ten sposób musi być zasilany. Praca nad koncepcją, ścieżką edukacyjną, która jednocześnie godziłaby warunki techniczne obiektu ze szczególną uwagą na zasób historycznym i tym na co dostaliśmy dofinansowanie, to rzeczywiście była karkołomna przeprawa - przekonywała podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Tarnowa, Agnieszka Kawa.

Prezydent Roman Ciepiela dodawał, że np. ze względu na odkryte freski w danej kaplicy, trzeba było wykonać dwa szyby wind dla osób niepełnosprawnych.

Kierownik Pasażu Odkryć, Szymon Pitek przekonywał, że jego wyróżnikiem na tle podobnych miejsc, powstających w całej Polsce jak grzyby po deszczu, ma być jego lokalność. W tajniki nauki mają wprowadzać postacie Jana Szczepanika, ks. prof. Michała Hellera, Karola Olszewskiego, Jana Głuszaka czy Anieli Piszowej. "Nikt nie będzie mówił lepiej o Tarnowie i o tym, że jest miastem od zawsze nowoczesnym, bo taki chcemy pokazywać, niż my sami. Zdecydowaliśmy się przełamać estetykę tego zabytkowego miejsca i pójść w kierunku retrofuturyzmu. Czyli dużo stali, miedzi, obłości, wysokiego połysku" - mówił.

fot: P. Topolski

Szymon Pitek, wyjaśniał, że już na parterze Pasażu Odkryć, w oficynie od strony Rynku, znajdzie się salon gier - fliperów. "Na nich dzieci będą mogły rozładować emocje. Dzieci, które będą się chciały do wszystkiego rwać, będą mogły się trochę uspokoić i bardziej refleksyjnie, z zamysłem, podejść do kolejnych eksponatów" - podkreślał.

Na pierwszym piętrze znajdą się ekspozycje dotyczące procesu tworzenia. Na przykład ogromna maszyna, która będzie służyła do przepychania przez dzieci kulek z jednego rogu sali do drugiego. "Brzmi banalnie, ale banalne nie jest. Koła zębate, turbiny, świdry, przekładnie, dźwignie, zawory - wszystko".

wizualizacja: Martyna Majk

Na drugim piętrze Pasażu Odkryć znajdzie się pięć pracowni, które swoją treścią będą nawiązywały do osób związanych z Tarnowem. Na przykład w nawiązaniu do Jana Studniarskiego, który zbudował pierwszą elektrownię w mieście, zwiedzający będą mogli popracować na drukarkach 3D. W największej sali znajdzie się dmuchane planetarium, co jest oczywiście nawiązaniem do ks. prof. Michałem Hellera.

Do pierwszego przetargu na wyposażenie Pasażu Odkryć nikt się nie zgłosił. Miasto rozmawia teraz z firmą, która może się podjąć tego działania i chciałoby podpisać umowę w ciągu dwóch tygodni. Wykonawca będzie musiał przygotować m.in. prototypy poszczególnych elementów ekspozycji. Stąd, jak przekonywali urzędnicy, planowane otwarcie tarnowskiego "centrum nauki" dopiero na wrzesień 2022 roku.
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię