Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Samowola w zabytkowym dworku w miejscowości Zbydniów w powiecie bocheńskim

Właściciel budynku wpisanego do rejestru zabytków zaczął go rozbierać i przebudowywać. Nie miał na to ani pozwolenia budowlanego, ani zgody konserwatora zabytków. Szefowa tarnowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków Paulina Obara nakazała wstrzymać prace.

fot: Urząd Ochrony Zabytków w Tarnowie

posłuchaj konserwator Pauliny Obary

XIX-wieczny dwór został rozebrany bez zezwolenia, pozostały ściany obwodowe i część działowych. Nie ma dachu, stropów, posadzek. Dwór niedawno zmienił właściciela i ten bez zgody konserwatora i bez pozwolenia budowlanego zaczął rozbiórkę. Po oględzinach obiektu, konsewator wydała nakaz wstrzymania prac, a następnie wyda nakaz przywrócenia dworu do stanu pierwotnego. Rozważa też zgłoszenie sprawy do prokuratury i wszczęcie postępowania o nałożenie kary administracyjnej.

Dwór został objęty ochroną konserwatorską nie tylko ze względu na to, że zachowały się drewniane ściany z XVIII i początku XIX wieku, ale też z powodu otaczającego go parku ze starodrzewiem. Jest to więc cenny obszar jako zespół parkowo-dworski.

Konserwator zabytków będzie się domagała przywrócenia dworu w Zbydniowie w powiecie bocheńskim do stanu sprzed rozpoczęcia prac, a to nie jedyny wydatek, który może czekać właścicieli zabytku, bo grozi im kara nawet do pół miliona złotych.

Dwór przed rozbiórką fot: Kamil Bańkowski / arch. UMWM

Dwór przed rozbiórką fot: Kamil Bańkowski / arch. UMWM

Zabytkowy drewniany pałac położony na niezwykle malowniczym wzgórzu parkowym w miejscowości Zbydniów, w gminie Łapanów. Budynek z jasną kolumnadą przy wejściu prezentuje się magicznie wśród kwitnących wokół dywanów niezapominajek i innych kwiatów.
Chociaż pierwsze informacje o dworze w Zbydniowie pochodzą z 1764 roku, prawdopodobnie zbudowano go na przełomie XVII i XVIII wieku.

W XIV wieku dobrami zbydniowskimi władali rycerze z rodu Zbigniewskich. Z biegiem lat dwór kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Pod koniec XVI wieku zarządzały nim rody Wieruskich i Gabońskich. Dwór zniszczony został w czasie rabacji chłopskiej w 1846 roku, ale szczęśliwie budynek odbudowano. W 1855 roku posiadłość należała do rodziny Gąsiorowskich, później do Marii Popielowej, następnie do 1980 roku do rodziny Sadowskich. Pod koniec XX wieku poddano go renowacji. Dziś jest własnością prywatną.

Przepiękny drewniany, klasycystyczny dwór w kształcie prostokąta pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Budynek jest parterowy, dwutraktowy z czterokolumnowym portykiem o trójkątnym naczółku od frontu, kryty dwuspadowym dachem.

Dwór otoczony jest pięknym parkiem ze starodrzewem i aleją grabową, od frontu porośnięty jest krzewami i połaciami kwiatów. W parku urządzony został także ogród skalny. Na uwagę zasługują pomnikowe drzewa: modrzewie, lipy i dęby.

https://visitmalopolska.pl/pl_PL/obiekt/-/poi/zespol-dworsko-parkowy-zbydniow?fbclid=IwAR0WNEaUQxrWpiqYeUcRbqgUYnrW-7S592y_MtpCkc4fUx6moDJsjPsssHs

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię