- Z tym mamy duży problem. Chcemy zbudować nowoczesny zakład, który pozwoli zwiększyć ilość wysortowanych odpadów. Do tego mobilność transportowa. Należy to rozumieć jako wzmocnienie transportu miejskiego. Niedawno utraciliśmy dworzec autobusowy. Miasto powinno mieć swój dworzec. Będziemy go chcieli wybudować z funduszy europejskich - podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.
Jednak prezydentowi Tarnowa może być trudno przekonać okolicznych włodarzy gmin do wspólnego wejścia w projekt budowy dworca autobusowego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wójt Gminy Skrzyszów podkreśla, że mógłby wejść w taki projekt tylko wtedy, jeśli będzie się to także wiązało z kursami autobusów do jego gminy na korzystnych warunkach.
Teraz wskazane przez miasta i gminy z regionu tarnowskiego obszary inwestycji, które miałby zostać dofinansowane w ramach ZIT, zostaną przesłane do akceptacji do marszałka województwa małopolskiego. Do decyzji o dofinansowaniu konkretnych projektów jeszcze długa droga.
Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior dodaje, że w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych chciałby realizować projekty z zakresu wodno - kanalizacyjnych oraz inwestycji edukacyjnych, np. budowę żłobków.
Co też istotne, po początkowych sporach o to, kto powinien stanąć na czele stowarzyszenia czy wybierać dyrektora biura, poprawiła się współpraca włodarzy miast i gmin, którzy mają świadomość, że tylko w ten sposób mogą otrzymać pieniądze w ramach ZIT dla aglomeracji tarnowskiej.
Burmistrz Żabna Marta Herduś podkreśla, że podczas poniedziałkowego spotkania Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska zrobiono krok milowy. "Można powiedzieć, że ustaliliśmy więcej podczas tego spotkania niż przez ostatnich kilka miesięcy. Zgodziliśmy się co do tego, że wszyscy jesteśmy zainteresowani, może poza miastem Tarnowem, gospodarką wodną ściekową. My na pewno. To jest główny cel uczestnictwa w tym stowarzyszeniu. Dzięki wsparciu z PROW-u właśnie będziemy budowali pierwszy etap kanalizacji Nieciecza - Czyżów. Na cały projekt nas jednak nie stać, dlatego liczymy, że pieniądze z ZIT-u nam w tym pomogą" - dodała.
Z kolei Tuchów, chciałby wykorzystać te pieniądze także na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów oraz instalacji do przerobu bioodpadów i osadu kanalizacyjnego. "Dzisiaj była pełna zgoda i jestem mile zaskoczona. Pytanie tylko, czy te postulaty, które dzisiaj wypracowaliśmy, zostaną zaakceptowane przez marszałka województwa małopolskiego. Zobaczymy, jak będzie dalej" - podkreśla burmistrz Magdalena Marszałek.