- Wykonawca złożył wniosek z uwagi na kwestię problemów materiałowych i geopolitykę, która obecnie bardzo wpływa na realizację zadania. Chodzi o przedłużenie terminu o około 1 miesiąc. Planujemy dopuścić obwodnicę do ruchu w wakacje. Po terminie czerwcowym trzeba jeszcze uzyskać zgodę na użytkowanie obwodnicy Tuchowa - wyjaśnia zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, Robert Górecki.

Natomiast na Święta Wielkanocne ma zostać otwarta droga powiatowa z Tuchowa w kierunku Ryglic, na której powstały dwa nowe ronda prowadzące na budowaną obwodnicę. Uciążliwy objazd tego fragmentu jest problemem nie tylko dla kierowców, ale także dla mieszkańców między innymi wąskiej ulicy Wysokiej.

Robert Górecki z Zarządu Dróg Wojewódzkich powiedział również, że wykonawca otrzymał ekspertyzę naukowców z Uniwersytetu Rolniczego, którzy potwierdzili, że popiół użyty do budowy nasypów obwodnicy Tuchowa mógł zostać zastosowany do tego typu inwestycji. O wątpliwościach w tej sprawie mówiono po tym jak jesienne deszcze w 2021 rozmyły wybudowane nasypy. Wtedy to spekulowano, że jednym z powodów mógł być właśnie użyty do budowy popiół o nieprawidłowych parametrach. Jednak zastępca dyrektora ZDW podkreśla, że ekspertyza naukowców z Uniwersytetu Rolniczego temu zaprzecza.

Co ciekawe, mimo tego wykonawca przed otwarciem drogi zastosuje dodatkowe zabezpieczenie nasypów przed podmyciem od strony rzeki Białej. "To nie jest przyznanie się do winy przez wykonawcę, tylko zabezpieczenie przed ewentualnym rozmyciem nasypu korpusu drogowego. Takie rozmycia, dopóki zadanie nie jest zakończone i nie ma obsiania nasypów, zdarzają się na każdej budowie. Nie zakończyliśmy jeszcze tej budowy" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, Robert Górecki.