Fot. Paweł Topolski
Fot. Paweł Topolski
Więcej informacji na temat Legii Akademickiej można znaleźć na stronie: http://www.wojsko-polskie.pl/pl/pages/pilotazowy-program-ochotniczego-szkolenia-studentow-legia-akademicka-l/
Z Małopolski w programie biorą udział:
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu
(Bartek Maziarz/ew)
Tarnowscy żacy przez 30 godzin przechodzą szkolenie teoretyczne prowadzone na swojej uczelni. "Mamy dużo więcej chętnych, niż miejsc przeznaczonych na część poligonową. Studenci są mocno zainteresowani tym programem, zresztą pod takim kątem go stworzono" - wyjaśniał w rozmowie z Radiem Kraków pułkownik Remigiusz Żuchowski z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Co ciekawe, do udziału w programie na tarnowskiej PWSZ zgłosiło się więcej kobiet. Wśród nich znalazła się Natalia Armatys, studentka pierwszego roku administracji bezpieczeństwa wewnętrznego. "Ciekawią mnie służby mundurowe, siły specjalne. Myślę o przyszłości w wojsku. Szkolenia na razie odbywają się w soboty. Ostatnio poznawaliśmy na przykład stopnie wojskowe i jak ogólnie wygląda praca w wojsku" - opowiada reporterowi Radia Kraków studentka.
Z kolei Sebastian Ryndak, który zaliczył jeszcze obowiązkową służbę wojskową, a teraz studiuje pielęgniarsko chciałby zostać wojskowym medykiem.
Po wakacyjnym szkoleniu na poligonie, za które studenci tarnowskiej PWSZ dostaną 2 tysiące złotych zostaną żołnierzami rezerwy. Może im to także otworzyć drogę do służby zawodowej lub Wojsk Obrony Terytorialnej.