Podpisano umowę na budowę nowoczesnego bloku operacyjnego przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Inwestycja o wartości blisko 102 milionów złotych obejmuje budowę nowego pawilonu z pięcioma salami operacyjnymi i najnowocześniejszym sprzętem medycznym.
Nowy blok ma służyć nie tylko ratowaniu życia ofiar wypadków, ale także przeprowadzaniu operacji onkologicznych oraz planowych zabiegów chirurgicznych. To oznacza przyspieszenie leczenia, podniesienie jakości świadczonych usług, a także większą atrakcyjność szpitala dla młodych lekarzy z całej Polski.
Posłuchaj marszałka Łukasza Smółki, dyrektor Anny Czech i ordynatora Jacka Karasia
Jak podkreśla dyrektor Anna Czech, tak duża inwestycja była możliwa dzięki 80 milionom złotych z Krajowego Planu Odbudowy oraz wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.
To będzie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków medycznych w Polsce. Blok operacyjny zostanie wyposażony w urządzenia robotyczne i najnowsze rozwiązania technologiczne. Poszerzymy również powierzchnię oddziału neurologii. Dla pacjentów oznacza to możliwość leczenia na miejscu, bez konieczności wyjazdu do Rzeszowa czy Krakowa. Co więcej, coraz częściej pacjenci z Krakowa przyjeżdżają do nas na leczenie onkologiczne
– mówi Anna Czech.
Marszałek Małopolski Łukasz Smółka dodaje:
To kolejna inwestycja pokazująca, że medycyna w Małopolsce dynamicznie się rozwija. Szpitale są coraz lepiej wyposażone, ale najważniejsze jest to, że mamy świetnych specjalistów o klasie europejskiej i światowej.
Centralny Blok Operacyjny ma być gotowy do czerwca 2026 roku – to warunek wynikający z dofinansowania z KPO.
Więcej operacji onkologicznych, krótszy czas oczekiwania
Ordynator chirurgii ogólnej i onkologicznej Jacek Karaś podkreśla, że nowy blok umożliwi przeprowadzanie nawet o 30% więcej operacji onkologicznych.
Czas oczekiwania na zabiegi w Polsce, także u nas, jest zbyt długi. Na planowe operacje pacjenci czekają nawet rok. Na onkologiczne – miesiąc, dwa. Dzięki nowemu blokowi ten czas się skróci, a liczba operacji wzrośnie
– zaznacza Karaś.
Jednym z kluczowych elementów inwestycji będzie instalacja nowoczesnego systemu robotycznego.
To pozwoli nam wykonywać bardzo skomplikowane operacje w zakresie chirurgii, ginekologii i urologii onkologicznej. Dzięki temu pacjenci będą szybciej wracać do zdrowia, a my podniesiemy standard leczenia do poziomu klinicznego
– dodaje ordynator.
Obecnie szpital przeprowadza około 1500 operacji onkologicznych rocznie. Po zakończeniu inwestycji liczba ta ma wzrosnąć o co najmniej jedną trzecią. Choć na planowe zabiegi nadal trzeba będzie poczekać kilka miesięcy, czas oczekiwania nie przekroczy już roku.
Nowy blok – magnes dla młodych medyków
Tak nowoczesny pawilon stanie się miejscem przyciągającym młodych lekarzy, którzy chcą się rozwijać i inspirować zespół. To również krok do przekształcenia Tarnowa w ważny ośrodek onkologiczny
– mówi dr Karaś, przypominając, że miasto ma potencjał akademicki dzięki kierunkowi lekarskiemu na Akademii Tarnowskiej.