- A
- A
- A
Święto Stroju Krakowskiego w Klubie Swoszowice
Strój krakowski to znacznie więcej niż kostium, czy ubranie. To wyjątkowe dzieło sztuki i wyznacznik tożsamości, a jego noszenie jest wyrazem dumy ze swojego pochodzenia i przywiązania do lokalnych i narodowych tradycji. Doskonałą okazją, by lepiej mu się przyjrzeć, poznać jego historię
i zainteresować się głębiej dziedzictwem i kulturą regionu będzie Święto Stroju Krakowskiego
w Klubie Swoszowice – filii Centrum Kultury Podgórza (ul. Kolejarzy 71), organizowane 17 czerwca 2023 (sobota), w godz. 10.00-19.00. W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty rękodzielnicze oraz etnograficzne, a także prezentacja i wernisaż wystawy gorsetów krakowskich. Wstęp wolny.
Wspólne świętowanie rozpoczniemy od „Folkloromaniaków”, czyli zajęć etnograficznych dla dzieci z rodzicami, o charakterze ogólnorozwojowym i poznawczym, które poprowadzi Joanna Tokarczyk-Chyłek. Będą one skupione wokół polskiego folkloru, przepełnione feerią barw, ludową muzyką – w rytm której będzie można pląsać i podrygiwać – oraz nawiązaniami do tradycji bliskich naszym babciom i dziadkom. Zajęcia będą prowadzone z podziałem na dwie grupy wiekowe: dzieci od 2 do 4 lat wraz z rodzicami (godz. 10.00) oraz dzieci od 5 do 8 lat wraz z rodzicami (godz. 11.00). Z kolei podczas warsztatów rękodzielniczych, młodzież i dorośli będą mogli poznać tajniki haftu cekinowo- koralikowego (godz. 10.30).
W programie wydarzenia znalazło się również otwarcie wystawy gorsetów krakowskich autorstwa Magdaleny Książek – absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, lokalnej rękodzielniczki, hafciarki i miłośniczki folkloru. Pani Magdalena przedstawi swoją kolekcję, a także opowie o historii krakowskich gorsetów i ich symbolice (godz. 17.00). A na finał proponujemy autorskie wizje stroju krakowskiego lub jego elementów w połączeniu ze współczesnymi trendami, czyli wernisaż wystawy pokonkursowej „Krakowiacy jak malowani” (prac zgłoszonych do konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, organizowanego przez Klub Swoszowice).
Szczegóły na swoszowice.ckpodgorza.pl
Adres
Opracowanie:
Wioleta Rapacz
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:42
Awaria wodociągu na al. Słowackiego w Krakowie. Wody nie będzie przez kilka godzin
-
09:28
Kościół razem z ubogimi, Leon XIV i duch Franciszka. "To nie jest papież trumpista"
-
09:22
Rośnie ruch ale i zyski spółki na płatnym odcinku autostrady A4
-
07:09
W Tychach sprawdzian aspiracji Wisły
-
06:50
W Małopolsce znowu cieplej
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 09.05
-
22:01
Nagranie z kaplicy Sykstyńskiej tuż po wyborze Leona XIV. Unikatowy film
-
21:24
„Papież środka”. Kim jest Leon XIV? Adam Szostkiewicz: „Zdrowy kompromis i styl Franciszka”
-
20:49
Papież Leon XIV: pokój niech będzie z wami wszystkimi
-
19:50
Jak będzie wyglądał Kościół z papieżem Leonem XIV na czele?
-
19:06
W Krakowie Dzwon Zygmunt uczcił wybór nowego papieża
-
19:05
Euforia w Watykanie! Biały dym ukazał się nad Kaplicą Sykstyńską
-
18:31
Kardynał Robert Prevost z USA nowym Biskupem Rzymu!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze