Edytuj
share
Sportowy Kraków. Podsumowanie 2021 roku
Działalność Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w 2021 roku: kolejnych 40 inwestycji w infrastrukturę sportową, a także powrót do sportowej rywalizacji i kibicowania
Kilkunastoletnia działalność Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zaowocowała wieloma projektami dotyczącymi infrastruktury sportowo–rekreacyjnej, a także organizacji imprez sportowych i różnorodnych aktywności dla mieszkańców i ich rodzin. Rok 2021 przyniósł kolejnych 40 inwestycji i powrót do sportowych emocji na najwyższym poziomie.
„Wpływamy na zdrowie”
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oddał w tym roku do użytku mieszkańców kolejne dwa kompleksy basenowe: Centrum Sportu i Rekreacji „Przystań na Eisenberga” (ul. Eisenberga 2) oraz pływalnię przy SP nr 155 (os. 2 Pułku Lotniczego 21). Dziś obiekty te tętnią życiem. Z pływalni przy SP nr 155 korzysta nie tylko społeczność szkolna, ale także, w ramach porozumienia, uczniowie 13 innych placówek edukacyjnych. Dzięki temu 9500 uczniów korzysta każdego miesiąca z basenu w ramach lekcji pływania. Suma użytkowników jest jeszcze większa. Do wspomnianych lekcji doliczyć należy wejścia indywidualne i wynajmy komercyjne.
Basen przy ul. Eisenberga, fot. Michał Sobolewski_ZIS
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Krakowie wybudowanych zostało 10 basenów oraz gruntownie wyremontowany został basen przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (ul. Grochowska 20), Pozwalają one na pływanie w komfortowych warunkach. W większości są to obiekty z ruchomym dnem, pozwalającym na dostosowywanie głębokości do umiejętności korzystających. Dzięki temu świetnie służą do nauki pływania, dają możliwość organizacji zajęć dla osób niepełnosprawnych, ale też służą doświadczonym pływakom.
W trakcie realizacji jest kolejna inwestycja basenowa – budowa krytej pływalni wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu oraz elementami małej architektury przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 (os. Bohaterów Września 13).
W najbliższych latach planowane są 4 kolejne. Są to: basen olimpijski (50 m), który ma powstać przy Zespole Szkół Łączności przy ul. Monte Cassino, Całoroczne Centrum Sportów Zimowych z zespołem basenów w Płaszowie, kryta pływalnia wraz z kąpieliskiem zewnętrznym w Borku Fałęckim oraz kompleks sportowy z krytym basenem KS Clepardia na Prądniku Białym. Celem jest, aby mieszkańcy Krakowa w każdej dzielnicy mieli swobodny dostęp do infrastruktury basenowej.
„Pędem do hali”
Niebawem zakończone zostaną prace nad 2 obiektami halowymi: halą sportową przy Szkole Podstawowej nr 74 (ul. Branicka 26) oraz halą namiotową łukową TS Tramwaj (ul. Praska 61a). Na początku przyszłego roku obiekty przejdą niezbędne odbiory i zostaną oddane do użytku.
W ramach inwestycji w Nowej Hucie powstaje sala gimnastyczna z zapleczem i z łącznikiem prowadzącym do budynku szkoły. Budynek sali zaprojektowano jako obiekt częściowo dwukondygnacyjny, o wymiarach 45,75 x 20,95 m. Obiekt przystosowany będzie dla osób niepełnosprawnych.
Przedmiotem inwestycji dla Towarzystwa Sportowego Tramwaj jest hala namiotowa, łukowa, o konstrukcji z klejonego drewna, przykryta termiczną tkaniną poliestrową. W ramach inwestycji powstanie zadaszone boisko piłkarskie o sztucznej nawierzchni trawiastej. Dzięki zastosowaniu kotary grodzącej będzie istniała możliwość podziału hali (boiska) na dwie części, co w znaczący sposób zwiększa jej funkcjonalność. Obiekt ten w znacznym stopniu ułatwi prowadzenie szkółki piłkarskiej oraz rozwijanie młodych talentów.
Hala SP 74 ul. Branicka_by_GrawitNosiadek@ZIS
W przyszłym roku kontynuowane będą natomiast prace przy realizacji 3 kolejnych hal sportowych. Pierwsza z nich – przy SP nr 151 (ul. Lipińskiego 2) jest na zaawansowanym etapie realizacji. Realnym jest, że społeczność szkolna wracając z przyszłorocznych wakacji nowy rok szkolny będzie mogła zainaugurować już w nowoczesnym budynku hali.
W ostatnim czasie rozpoczęły się także prace nad 2 halami: przy IX LO (ul. Czapińskiego 5) oraz przy Szkole Podstawowej nr 26 (ul. Krasickiego 34). Prace przy tych obiektach prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Tu jednak na efekt finalny młodzież poczeka trochę dłużej. Termin realizacji inwestycji to odpowiednio 2023 i 2024 rok.
„Boiskowe poruszenie”
W ciągu niemal dekady w Krakowie zostało wykonanych ponad 100 zewnętrznych kompleksów sportowych, w ramach których powstało blisko 300 boisk. Choć w Polsce wciąż najpopularniejszą dyscypliną uprawianą przez dzieci i młodzież na świeżym powietrzu jest piłka nożna, to najmłodszym mieszkańcom Krakowa nie obce są też inne sporty, np. piłka siatkowa, koszykówka czy lekkoatletyka. Dlatego też tworzona przez ZIS wielofunkcyjna infrastruktura sportowa dostosowywana jest do najnowszych trendów i budowana z wykorzystaniem zdrowych i bezpiecznych nawierzchni i technologii.
Z zakresu rewitalizacji boisk rok 2021 przyniósł kolejnych 13 tego typu inwestycji. Największym wśród wybudowanych jest kompleks sportowo-rekreacyjny przy Zespole Szkół nr 1 (ul. Ułanów 3). Inwestycja została oddana do użytku 1 września w ramach rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022. W miejsce wysłużonych boisk o nawierzchni bitumicznej powstały nowe, o podłożu z poliuretanu i sztucznej trawy, a także bieżnie i inne urządzenia sportowe. W ciągu kilku miesięcy powstał rozbudowany kompleks sportowo-rekreacyjny, gdzie uczniowie zrzeszonych w ZS nr 1 placówek edukacyjnych i krakowianie mogą realizować swoje pasje związane z kulturą fizyczną, zdrowym trybem życia i różnymi dyscyplinami sportu – od gier zespołowych, poprzez lekkoatletykę po crossfit.
Kompleks sportowy przy ul. Ułanów
To jeden z 4 oddanych do użytku kompleksów. Pozostałe służą już społecznościom szkolnym: SP nr 32 (ul. Królowej Jadwigi 78), SP nr 114 (ul. Łąkowa 31) oraz Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” (ul. Tyniecka 6).
Kolejnych 9 zostanie oddanych do użytku w najbliższych miesiącach. Są to: wielofunkcyjne boisko sportowe wraz z oświetleniem (ul. Kolista), modernizowany Orlik (ul. Jerzmanowskiego), modernizowany Orlik przy XV Liceum Ogólnokształcącym (al. Dygasińskiego 15), boiska przy SP nr 129 (os. Na Stoku 34), tereny sportowo-rekreacyjne przy ZS-P 1 (ul. Myśliwska 64), boisko sportowe ze sztuczną trawą wraz z infrastrukturą techniczną Hutnika Kraków (ul. Ptaszyckiego), boiska przy Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości (ul. Rzeźnicza 4), boiska przy SP nr 78 (ul. Łuczanowicka 2A) oraz boiska przy SP nr 101 (os. Jagiellońskie 9).
Wsparcie krakowskich klubów sportowych
Rok 2021 to także modernizacja istniejącej infrastruktury krakowskich klubów sportowych. Zwierzyniecki KS, na stulecie istnienia, otrzymał nowoczesne budynki klubowe. Przeprowadzono modernizację modułu szatniowego Com Com Zone (ul. Ptaszyckiego 6), oraz zaplecza sanitarno-szatniowego TS Tramwaj, gdzie wykonano także automatyczny system nawadniania na boisku głównym (ul. Praska 61a). Zrealizowano także modernizację klimatyzacji na KKK Kolna i modernizację pomieszczeń szatniowych w budynku klubowym KS Orzeł Piaski Wielkie (ul. Niebieska 2) Zamontowano oświetlenie przy boisku sportowym na terenie Ludowego Klubu Sportowego "Zjednoczeni - Złomex" (ul. gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego), oświetlenie na stadionie KS Kolejarz Prokocim oraz oświetlenie na terenach sportowo-rekreacyjnych wraz z systemem monitoringu przy ZS nr 5 (ul. Mackiewicza 15).
Wśród innych inwestycji Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie w 2021 r. warto wymienić rozpoczęcie prac nad budową slipu do wodowania przy Kolejowym Klubie Wodnym 1929 (KKW) na rzece Wiśle oraz budowę pumptrucka (toru rowerowego) (ul. Pysońce).
Strzelnica Sportowa WKS Wawel fot. Michał Sobolewski_ZIS
Dzięki działalności ZIS krakowianie z końcem roku zyskają także 3 nowe siłownie plenerowe: przy SP nr 78 (ul. Jaskrowa 5), na osiedlu Kliny oraz obok SP nr 89, (os. Piastów), a także 4 place zabaw: przy ul. Branickiej 26, przy ul. Skotnica (Park Łokietka), przy ZSO nr 9 (ul. Seniorów Lotnictwa) oraz przy SP nr 158 (ul. Strąkowa 3a).
Wróciły biegowe wizytówki Krakowa
Jesienią 2021 roku wróciliśmy do biegania w Krakowie po przeszło 700 dniach rozłąki i ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią oraz obowiązującymi obostrzeniami i regulacjami. Udało się zorganizować w tradycyjnej formule 14. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski. Wprowadzone ze względów bezpieczeństwa limity uczestników zostały osiągnięte na długo przed planowanym zakończeniem zapisów internetowych – które do jedynego biegu górskiego organizowanego w Polsce w centrum miasta trwały niespełna tydzień, a w przypadku biegu na dystansie 21 km i 97,5 m, z metą w TAURON Arenie Kraków, lista startowa wypełniła się na 8 dni przed wyznaczonym terminem. Imprezy nie tylko cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale spotkały się też ze znakomitym odbiorem uczestników i środowiska biegowego.
W 14. Biegu Trzech Kopców, który odbył się 3 października, tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli Patryk Stypułkowski i reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz, która do tego poprawiła własny rekord trasy z 2016 roku. W biegu wystartowało 1681 osób z 13 krajów.
Z kolei w 7. Cracovia Półmaratonie Królewskim, zorganizowanym 17 października, triumfowali Ukrainiec Witalij Szafar i Monika Jackiewicz. Wielką satysfakcję z dotarcia do rozświetlonej mety w przyciemnionym wnętrzu TAURON Areny Kraków miało 4168 z 4189 uczestników biegu, którzy stanęli na starcie. Pakiety startowe odebrało 4418 biegaczy.
7. Cracovia Półmaraton Królewski odbył się pod hasłem „Na dłuższą metę”, które znalazło się na koszulkach. Tym przesłaniem chcieliśmy podkreślić relacje pomiędzy nami – organizatorami a biegaczami. Jesteśmy ze sobą na dobre i złe, właśnie na dłuższą metę. Mamy z naszymi biegaczami dłuższe i silne relacje pozwalające być razem.
W obu biegach udział brali także aktorzy, którzy w ubiegłym roku wsparli, jako sztafeta „Ambasadorzy”, charytatywny projekt PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e). Wśród nich byli m.in. Mateusz Janicki, Andrzej Popiel i Hiroaki Murakami.
Jeszcze w tym roku, 31 grudnia, również po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, mamy nadzieję na organizację wraz z Krakowskim Klubem Biegacza Dystans 17. edycji niepowtarzalnego Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.
Od samego początku Kraków Business Run, który w 2012 roku narodził się w naszym mieście i rozrósł do Poland Business Run, Kraków i ZIS aktywnie wspierają to charytatywne wydarzenie. W 2021 roku, podobnie jak w ubiegłym, w związku z sytuacją epidemiologiczną bieg odbył się w wirtualnej formule – 5 września.
Trenuj w Krakowie!
W 2021 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przygotował też całkiem nową ofertę bezpłatnych treningów prowadzonych przez wykwalifikowanych i utytułowanych szkoleniowców (m.in. olimpijczyka Grzegorza Sudoła czy mistrza świata w nordic walking Jakuba Deląga). Przez cały rok można uczestniczyć w treningach biegowych dla dorosłych „Biegaj w Krakowie!”, zajęciach ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży „Dzieciaki na start!”, treningach rolkarskich dla dużych i małych „Rolkuj z nami!” oraz zajęciach nordic walking dla pełnoletnich „Chodźże z nami!”. Wszystko to w ramach wpisującego się w miejską kampanię „Kraków w formie” projektu „Trenuj w Krakowie!”. Szczegółowe informacje, w tym terminarz zajęć, można znaleźć w zakładce Trenuj w Krakowie na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Treningi są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania.
W tym roku za nami już 30 treningów biegowych, 14 dla dzieci i młodzieży, 20 zajęć nordic walking (podczas których wydanych zostało 1100 kompletów kijów!) i 8 rolkarskich.
Zajęcia Nordic Walking 10 17.05.2021 Fot. Michał Sobolewski_ZIS
W tym roku zorganizowane zostały również specjalne wydarzenia – „Dzień dziecka na sport(n)owo” dla młodych miłośników aktywności fizycznej, „Rowerowo na sport(n)owo” dla osób w każdym wieku i „Mikołajki na sportowo” dla najmłodszych. ZIS włączył się też w obchody „Narodowego Dnia Sportu”, a przed 14. Biegiem Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonem Królewskim można było wziąć udział w Śniadaniach Biegowych.
W dotychczasowych treningach i we wspomnianych powyżej wydarzeniach uczestniczyło prawie cztery tysiące krakowian i gości naszego miasta.
Siatkarski Kraków
W kończącym się roku byliśmy również świadkami powrotu kibiców do TAURON Areny Kraków. Od 9 do 11 lipca odbył się tam XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, podczas którego po raz pierwszy od blisko dwóch lat widzowie mieli okazję podziwiać na żywo naszych mistrzów świata w siatkówce. Ci wrócili do krakowskiej hali we wrześniu – na rozgrywane od 2 do 8 września mecze grupy A CEV EuroVolley Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021, którą wygrali z kompletem zwycięstw. W ciągu siedmiu dni rywalizacji w TAURON Arenie Kraków siatkarzy Polski, a także Serbii, Belgii, Ukrainy, Grecji i Portugalii dopingowało ponad 62 tysiące kibiców! To w Krakowie Biało-Czerwoni rozpoczęli drogę do brązowego medalu, wywalczonego w Katowicach.
Zanim na trybuny wrócili siatkarscy kibice, od 13 do 14 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy rywalizowali uczestnicy turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski mężczyzn, zakończonego triumfem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
W lecie – od 5 do 8 sierpnia – na piasku w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej odbyła się męska część drugiej edycji letniej PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Podobnie jak przed rokiem, widzowie mogli śledzić na żywo atrakcyjne zmagania czteroosobowych zespołów, w których składach znaleźli się nawet halowi reprezentanci Polski. Najlepsza okazała się drużyna Indykpolu AZS Olsztyn.
Kolarska liga mistrzów i szereg innych dyscyplin sportu
W mijającym roku w Krakowie mogliśmy także ponownie podziwiać najlepszych kolarzy świata rywalizujących w Tour de Pologne UCI World Tour. 15 sierpnia przy Błoniach po raz kolejny zakończył się nasz narodowy wyścig i poznaliśmy zwycięzców poszczególnych klasyfikacji 78. edycji imprezy. Po raz pierwszy w historii zwycięzca etapu z metą przy Błoniach został wyłoniony z ucieczki, a nie po sprinterskim finiszu peletonu. Okazał się nim Julius van der Berg. W klasyfikacji generalnej triumfował João Almeida, a najlepszym Polakiem był Michał Kwiatkowski, który stanął na najniższym stopniu podium.
Stolica Małopolski chętnie gości też inne dyscypliny sportu i wspiera inicjatywy miejscowych klubów sportowych w zakresie organizacji imprez o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2021 roku Kraków był Miastem Gospodarzem, a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Partnerem Głównym Mistrzostw Świata Masters w Slalomie Kajakowym, które od 26 do 29 sierpnia odbyły się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA, jubileuszowego, 30. Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka w zapasach (zorganizowanego 6 listopada
w Małej Hali TAURON Areny Kraków; w którym w klasyfikacji drużynowej triumfował organizujący imprezę KS Bieżanowianka), Mistrzostwa Polski Muaythai IFMA (26 i 27 czerwca w hali widowiskowo-sportowej III Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie na os. Wysokim) czy 10. Rajdu Polski Historycznego – finałowej rundy Trofeum FIA w Historycznych Rajdach na Regularność ze startem i metą na płycie głównej TAURON Areny Kraków. W dniach 28-29 sierpnia na Stadionie Miejskim im. Władysława Kawuli KS Prądniczanka rozegrano także turniej piłkarski z okazji 100-lecia pięciu krakowskich klubów sportowych: Prądniczanki, Zwierzynieckiego, Dąbskiego, Garbarni oraz Kolejarza Prokocim.