Dotychczasowe medale dla trzech pierwszych drużyn w Ekstraklasie wręczane były przez sześć sezonów - od 2014 roku. Od początku obecnego sezonu zmienił się jednak logotyp ligi, który znajduje się na rewersie medali. Po zakończeniu meczów ostatniej kolejki sezonu na szyjach członków drużyn zawisną więc całkowicie nowe medale przygotowane przez Ekstraklasę S.A.

Kibice krakowskich drużyn muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, ostatni raz drużyna z Małopolski stanęła na podium w 2011 roku, gdy Wisła zdobywała tytuł Mistrza Polski. Cracovia ostatni raz była w czołowej trójce w 1952 roku zajmując trzecie miejsce, Wawel był wicemistrzem w 1953 i później już takiego sukcesu nie powtórzył, a w 1996 roku po brązowy medal sięgnął Hutnik Kraków. Z kolei kibice Garbarni wspominają złoty medal z 1931 roku. Łącznie krakowskie kluby zdobyły w sumie 49 medali, w tym 13 mistrzowskich tytułów Wisły, 5 Cracovii i 1 Garbarni. Najwyższy czas na 50. medal MP dla Krakowa.  

Nowe medale zostały zaprojektowane i stworzone przez dyplomowanego mistrza sztuki grawerskiej Tomasza Gila. Ważą 245 gramów i są wykonane z mosiądzu. Po wygrawerowaniu logotypów i napisów został im ręcznie nadany kształt na prasie balansowej. Oszlifowane i wypolerowane zostały pokryte czystym 24-karatowym srebrem i złotem. W przypadku medali dla mistrza jest to żółte złoto, natomiast brązowe pokryto złotem czerwonym.

Ceremonie wręczenia medali odbędą się na trzech stadionach czołowych drużyn ligi. W Warszawie drużynie Legii wręczą je Prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki oraz Prezes sponsora tytularnego ligi PKO Banku Polskiego – Zbigniew Jagiełło. W Poznaniu piłkarze otrzymają medale z rąk wiceprezesa Ekstraklasy S.A. Marcina Mastalerka, a w Gliwicach obecny będzie Dyrektor Operacyjny Marcin Stefański.

Legia oprócz medali otrzyma Trofeum Mistrza Polski, które powróci na Łazienkowską po roku przerwy. Trofeum w tej wersji wręczane jest najlepszej polskiej drużynie od 2014 roku. Mierzy ono 71 centymetrów wysokości i waży 10,8 kilograma. Figura odlana jest z tzw. wosku traconego. Trofeum składa się z cokołu na którym grawerowani są mistrzowie Polski oraz z orła z podniesionymi skrzydłami, tworzącymi znak „V” jak Victoria. Pomiędzy nimi znajduje się piłka. Sam korpus orła w środku jest pusty dzięki zastosowanej metodzie rdzenowania. Autorem figury jest Andrzej Czyczyło.

ekstraklasa.org/MS/RK