W warszawskim hotelu Mariott organizatorzy wyścigu zaprezentowali trasę 72. Tour de Pologne. Uroczystość uświetnili dwaj znakomici polscy kolarze: mistrz świata Michał Kwiatkowski oraz zwycięzca ubiegłorocznej edycji Rafał Majka.

"Trasa jest cięższa niż w poprzednim roku. Czwarty etap będzie przebiegał obok mojego rodzinnego domu, a tam jest gdzie podjeżdżać. Już wtedy pokażą się ci, którzy powalczą o końcowy triumf" - przekonuje zawodnik ekipy Tinkoff-Saxo. "Na razie szanse na start w Polsce oceniam 50 na 50. Sytuacja wyjaśni się podczas Tour de France" - dodał Majka.



"Przygotowaliśmy etapy płaskie, górskie a także jazdę indywidualną na czas. Aby wyścig był jeszcze bardziej atrakcyjny, zorganizowaliśmy rundy, jak na przykład w Warszawie. Trasa jest bardzo ciekawa. to od zawodników zależy, czy wyścig będzie emocjonujący. Mamy pewność, że do Polski przyjedzie kolarska Liga Mistrzów, czyli 17 najlepszych zespołów na świecie" - podkreśla dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.

 

 

Największa cyklicznie organizowana sportowa impreza w Polsce w tym roku odbędzie się w dniach 2-8 sierpnia i będzie rozgrywana pod hasłem „Łączymy stolice”. Na starcie pojawi się 17 zawodowych grup UCI World Teams a także reprezentacja Polski oraz drużyna CCC Sprandi Polkowice.  Uroczyste otwarcie wyścigu nastąpi na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie skąd kolarze wyruszą na trasę pierwszego etapu. Liczy on 122 kilometry i składa się z dziesięciu rund, na których kolarze będą pokonywać między innymi słynny podjazd ulicą Karową. Meta została ustawiona na Placu Teatralnym, gdzie zwycięstwo wywalczą prawdziwi sprinterzy.

 

Drugiego dnia wyścigu kolarze przejadą trasę o długości 146 kilometrów z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej zahaczając o malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Etap trzeci rozpocznie się w Zawierciu, które obchodzi setny jubileusz nadania praw miejskich. Po przejechaniu 166 kilometrów zawodnicy będą finiszować w Katowicach czyli „świątyni sprintu”. Przed rokiem w stolicy Górnego Śląska Jonas Van Genechten pobił rekord prędkości w historii Tour de Pologne osiągając na finiszu niemal 81 km/h.

 

Po trzech płaskich etapach peleton 72. Tour de Pologne wjedzie w góry, gdzie kolarze przeniosą się ze Śląska do Małopolski. Wystartują w Jaworznie, a po drodze przejadą między innymi przez Zegartowice, rodzinną miejscowość Rafała Majki. Meta 220-kilometrowego etapu znajduje się w Nowym Sączu. Jedno z najstarszych miast Małopolski będzie również miejscem startu piątego, najdłuższego etapu (223 km). Prawdziwym wyzwaniem będą na nim górskie premie na Głodówce, Zębie a także na Gubałówce, która będzie nowym elementem trasy. Meta etapu tradycyjnie mieści się przy Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ukoronowaniem górskiej części 72. Tour de Pologne będzie szósty, królewski etap BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska. Na trasie znajduje się aż osiem Górskich Premii TAURON – kolarze cztery razy wjadą na Ząb i Ścianę BUKOVINA. Po 174 kilometrach będą finiszować na podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ostatni akcent 72. Tour de Pologne to jazda indywidualna na czas w Krakowie. Na 25-kilometrowej trasie powinny się rozstrzygnąć losy całego wyścigu. W ubiegłym roku zwycięstwo wywalczył tu Rafał Majka. W tym roku także na Rynku Głównym w Krakowie poznamy triumfatora 72. Tour de Pologne UCI World Tour.