Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego. W tym roku tematy brzmiały: "Człowiek - istota pełna sprzeczności", a drugi: "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?". Jak zawsze należało odwołać się do tekstów kultury oraz lektur obowiązkowych, a było to "Przedwiośnie" i "Pan Tadeusz".
Jak mówili reporterce Radia Kraków maturzyści z XX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie zaraz po wyjściu z sal, byli bardzo zadowoleni. Mimo wcześniejszego stresu tematy rozprawek przypadły im do gustu, a emocje opadły już po otwarciu arkuszy. Według nich łatwo było znaleźć motywy literackie w literaturze, a także innych tekstach kultury.
Teraz przed maturzystami język obcy. Ten najczęściej wybierany to angielski. Tu, jak mówią maturzyści, nie mają żadnych obaw. Stres pojawia się przy egzaminach ustnych, które w tym roku wracają po latach pandemicznych, a także przy matematyce, której nie zdaje najwięcej osób.
W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. W nowej formule zdają je tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących, w starej – tegoroczni absolwenci czteroletniego technikum, szkół branżowych II stopnia i abiturienci ze starszych roczników.
Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, niezależnie od tego czy zdawany w nowej, czy w starej formule, rozpoczął się o godz. 9.00. Maturzyści z techników i szkół branżowych II stopnia na napisanie go mieli 170 minut, a maturzyści z liceów ogólnokształcących 240 minut.
Arkusze egzaminacyjne z polskiego na poziomie podstawowym rozwiązywane w czwartek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu.
Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany jest obowiązkowo przez wszystkich maturzystów. Chętni mogą pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony będzie 17 maja.