Podobnie jak Boże Narodzenie, również Nowy Rok w kalendarzu juliańskim (czyli według tzw. starego stylu) przypada trzynaście dni później niż w powszechnym kalendarzu gregoriańskim.
W części kraju nadejście nowego roku juliańskiego było okazją do świętowania. W Białymstoku i w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego można było w nocy z soboty na niedzielę bawić się m.in. na balach organizowanych przez restauracje czy sale bankietowe, grały tam zespoły znane w środowisku mniejszości narodowych, mieszkających w tym regionie. Specjalny program z życzeniami noworocznymi nadawało publiczne Radio Białystok.
Dla osób obchodzących Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego 31 grudnia był jeszcze dniem postu (wigilia Bożego Narodzenia Kościołów wschodnich wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim). Dlatego ze względów religijnych wielu prawosławnych świętowało wówczas koniec roku skromnie lub wcale.
13 i 14 stycznia – podobnie jak 31 grudnia i 1 stycznia – w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), nie obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych.
Taką możliwość wykorzystali w sobotni wieczór kibice piłkarscy Jagiellonii Białystok, organizując kolejny raz akcję odpalenia setek rac w centrum miasta, by upamiętnić kolejną rocznicę powstania klubu. To akcja zapoczątkowana w 2020 r., gdy przypadało stulecie założenia Jagiellonii. Tym razem zorganizowana została przy ul. Jurowieckiej, gdzie znajduje się siedziba klubu, a w przeszłości był też klubowy stadion.
14 stycznia (czyli 1 stycznia w kalendarzu juliańskim) jest w Cerkwi dniem świątecznym – przypada wówczas święto Obrzezania Pańskiego, upamiętniające też nadanie Jezusowi imienia. Wspomina się tego dnia również św. Bazylego Wielkiego, autora wielu dzieł teologicznych – nazywanego jednym z ojców Kościoła.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób. Przyjmuje się, że największe skupiska prawosławnych są w regionie północno-wschodnim.
- A
- A
- A
Rozpoczął się 2024 rok według kalendarza juliańskiego
W niedzielę rozpoczął się 2024 rok według kalendarza juliańskiego, używanego w kraju przy ustalaniu dat większości świąt religijnych wiernych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Kościele prawosławnym.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze