Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Burza śnieżna przeszła przez Małopolskę. Są kłopoty na drogach

  • Maciej Skowronek
  • date_range Poniedziałek, 2022.01.17 11:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2022.01.17 17:08 )
Śnieżyca przeszła nad Małopolską. Zgodnie z przewidywaniami burza śnieżna nadciągająca od północy Polski dotarła do naszego regionu i zasypała drogi. Szczególną uwagę powinni zachować kierowcy na górskich odcinkach zakopianki, w okolicach Krakowa, Nowego Sącza, Limanowej i Mszany Dolnej. Niemal 150 razy interweniowała straż pożarna. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew i konarów, które zalegały na lokalnych drogach. Odnotowano utrudnienia w komunikacji miejskiej.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Burza śnieżna nad Małopolską rozpoczęła się wczesnym popołudniem. Spowodowała dość duże utrudnienia w ruchu niemal na wszystkich głównych i lokalnych drogach.

Ruch stanął m.in. na zakopiance na odcinku Nowy Targ - Klikuszowa oraz Rdzawka - Nowy Targ. Sznur aut stoi także w okolicach Krzyszkowic i Myślenic oraz Skomielnej Białej.

Z problemami muszą się też liczyć kierowcy jadący drogą krajową nr 28 w okolicach Limanowej i Mszany Dolnej.

Problemy są też na wjeździe do Krakowa od strony Olkusza na DK94 oraz od strony Michałowic na DK7. Ruch także jest utrudniony przy wjeździe do Nowego Sącza na DK75 i DK87.

W związku z intensywnymi opadami śniegu pojawiły się duże utrudnienia w kursowaniu autobusów linii aglomeracyjnych i miejskich w Krakowie i sąsiednich gminach. Z powodu śliskich podjazdów niektóre linie zostały skrócone. Upadające drzewo przerwało sieć trakcyjną na ul. Igołomskiej, w związku z czym linie tramwajowe 10 i 21 były zawracane na pętli przy Kopcu Wandy, a dalej do pętli Pleszów MPK zorganizowało autobusową komunikację zastępczą.

Jak przekazał PAP rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. bryg. Sebastian Woźniak, najwięcej interwencji odnotowano w powiecie krakowskim – 31. 20 zgłoszeń było z powiatu tarnowskiego, 17 – bocheńskiego, 15 – brzeskiego. Głównym powodem wyjazdów były powalone drzewa i konary, które utrudniały przejazd na drogach lokalnych. W wyniku poniedziałkowych zdarzeń atmosferycznych nikt nie ucierpiał.

Burze przechodzą przez cały kraj

W poniedziałek nad Polską z północy na południe przechodzi burza śnieżna. Są wyładowania atmosferyczne i pada grad. To rzadkie i niebezpieczne zjawisko – powiedział synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Przez Polskę przemieszcza się front atmosferyczny, który niesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na tym froncie tworzą się burze, którym towarzyszy grad.

W poniedziałek w związku z bardzo głębokim niżem front atmosferyczny oddziela dwie masy powietrza, cieplejszą na południ i chłodniejsza na północy i na styku tych dwóch mas powietrza doszło do zjawisk, które zaobserwowano.

Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, nie mniej jednak w tym mroku, to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu i nie doszły do Warszawy

– podkreślił Walijewski.

Strefa burzowa przemieszcza się w poniedziałek przez Polskę z północy na południe z dosyć dużą prędkością.

O godz. 8.30 ten front atmosferyczny była na granicy województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a już po godz. 10 jest w Warszawie

- poinformował synoptyk.

Kiedy front dotrze na południe, może tam spaść ok. 15 cm śniegu. Dlatego zostały wydane ostrzeżenia przed intensywnym opadem śniegu.

Mechanizm powstawania burzy śnieżnej, jest taki sam, jak powstawania burzy latem. Musi być różnica ciśnień, odpowiednia wilgotność i takie warunki w atmosferze, aby nastąpiły wyładowania. Chwiejność warunków atmosferycznych w okresie letnim jest większa niż zimą, dlatego burze częściej występują latem

– wyjaśnił synoptyk

Walijewski ostrzegł, że burze śnieżne mogą być bardzo niebezpieczne, bardzo szybko robi się ślisko i wieje silny wiatr.

Autor: Artur Królikowski

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Maciej Skowronek

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3323533

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię