Środowy egzamin z matematyki zgodnie z nowelizacją przepisów potrwa 125 minut, co - jak uzasadnił resort edukacji - pozwoli zdającym m.in. na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, może zostać przedłużony o 65 minut.
Na egzamin uczeń może przynieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis czarnym tuszem lub atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Zdający nie może korzystać z kalkulatora. Nie może też wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali - z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia.
Jak poinformowała CLE, w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 354 tys. 940 uczniów z ponad 12 tys. 850 szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. 280 uczniów – obywateli Ukrainy z ok. 3 tys. 950 szkół.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w terminie dodatkowym – w dniach 10-12 czerwca.
Po zakończeniu egzaminu, każdego dnia po południu arkusze będą publikowane na stronach internetowych CLE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
W czwartek ósmoklasiści napiszą egzamin z języka obcego nowożytnego.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Zaświadczenia lub informacje o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 4 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest z niego zwolniony. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.