Według najnowszych danych w Polsce wykonano dotąd 37 mln 104 tys. 651 iniekcji. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 19 mln 340 tys. 905 osób.

Resort zdrowia – mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej – rozpoczął wystawianie skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 50 lat i dla mających bezpośredni kontakt z pacjentem pracowników ochrony zdrowia.

W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od 23 września 2021 r. lekarz – dla określonych grup osób – może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominające. Skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla osób 50 plus mają być automatycznie wystawiane według numerów PESEL wtedy, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19, w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Dawka dodatkowa, uzupełniająca, podawana jest od 1 września osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca. Dawka w tym przypadku podawana jest w celu osiągnięcia optymalnej ochrony.

Ministerstwo Zdrowia podało, że u osób szczepionych dawką przypominającą należy stosować szczepionkę Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką. Do przyjęcia dawki przypominającej uprawnione są również osoby, które w szczepieniu podstawowym przyjęły jednodawkową szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson).

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że wystawiono 1 mln 731 tys. e-skierowań na trzecią dawkę, w tym ponad 1,7 mln skierowań to są skierowania dla medyków.

Resort zdrowia podał, że od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 39 499 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 694. "Zgony osób zakażonych koronawirusem po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,75 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych COVID-19. Zgony nie są związane ze szczepieniem" – wskazało MZ.

Od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1 412 317 osób. Wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki zanotowano 13 958 przypadków zakażeń. "Zaledwie 0,072 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 0,98 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni" – zwraca uwagę MZ.

Prezydent Andrzej Duda pytany był, czy nie obawia się zakażenia COVID-19 w związku z tym, że podczas wizyty w Nowym Jorku spotkał się z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, a w jego otoczeniu są zakażone koronawirusem osoby.

"Spotkaliśmy się, ale nie obawiam się" – odpowiedział Duda. "Przeszedłem już koronawirusa prawie rok temu (...), potem się zaszczepiłem i lekarze gwarantują mi, że w żaden groźny sposób – nawet gdybym się zainfekował, nie powinienem tego przejść. Podchodzę do tego na zasadzie: jak się zainfekuję, to przechoruję po raz kolejny, ale wierzę w to, że żadnych groźnych skutków dla mojego zdrowia nie powinno to spowodować" – powiedział prezydent.

"W związku z tym zachęcam do tego, aby się szczepić, bo to znacznie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że nic złego nam się nie stanie, nawet jeśli zachorujemy, jeżeli zetkniemy się z osobą, która jest nosicielem koronawirusa czy jest chora" – dodał.

Zdaniem prezydenta, "byłoby dobrze, gdyby większy procent naszego społeczeństwa był zaszczepiony". "Prawda jest taka, że im większy procent będzie zaszczepiony, tym ta kolejna fala zachorowań powinna być mniejsza, tym mniej dotkliwe zachorowania, mniej osób, które potencjalnie mogą niestety umrzeć" – powiedział prezydent.

Zaapelował też o solidarność w dobie pandemii. "Apeluję o nią któryś raz, choć są komentatorzy, którzy się śmieją, że napisałem list do przywódców UE, (...) apelujący, by dokonać refleksji nad problemem pandemii" – dodał Duda.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są obecnie tylko osoby od 18. roku życia. Preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna, obok osób pełnoletnich, szczepione są także dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat. Szczepionka Jannsen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.