Wycieczka do Berlina czy Pragi jest już więc w naszym zasięgu. Jednak biura podróży wciąż są zamknięte. Dodatkowo - tour operatorzy nie kwapią się do organizowania wyjazdów zagranicznych - mówi Joanna Pieńkowska-Borczuch z jednego z krakowskich biur podróży. Tłumaczy to zaleceniem o maksymalnie 50-procentowym obłożeniu miejsc w samolotach, co jest nieopłacalne. - Jesteśmy zawieszeni w próżni - przyznaje Joanna Pieńkowska-Borczuch. - Dodatkowo klienci boją się, że ich loty zostaną anulowane... Więc jedyne kontakty z biurami to tak naprawdę próby odwołania lub przesunięcia wakacji - dodaje Pieńkowska-Borczuch.
Z kolei Ernest Mirosław, który zajmuje się organizowaniem podróży do Polski, mówi, że wreszcie coś drgnęło. Pojawiają się pierwsze pytania klientów. Ale to wciąż bardzo mało.
- Mamy nadzieję, że turyści przyjadą w lipcu, w sierpniu. Wszystkie grupy są już właściwie anulowane na ten okres - podkreśla Ernest Mirosław.
Z około 500 grup, które zarezerwowały pobyty w biurze pana Ernesta na ten sezon, zostało około 50. To w większości takie, które mają rezerwację na późną jesień, a to czy faktycznie przyjadą, jest wielką niewiadomą. - Ten sezon jest już dla nas stracony - mówi Ernest Mirosław.
Ale tli się jeszcze światełko nadziei, że choć część turystów zechce zajrzeć do Małopolski. Najbliżej będą mieli rzecz jasna Słowacy. - Apelujemy, by przed podróżą każdorazowo sprawdzać warunki wjazdu na Słowację - mówi major Dorota Kądziołka z podkarpackiej Straży Granicznej. I tu pojawia się problem - bo na razie Słowacy wcale nie kwapią się, by przyjąć polskich turystów. Do innych krajów Unii Europejskiej od jutra powinniśmy wjechać bez problemów.
- Nie będzie już przejść granicznych, a granice będzie można przekraczać w dowolnym miejscu. Osoby planujące podróż zagraniczną powinny mieć jednak na uwadze obostrzenia, które obowiązują w krajach sąsiadujących - mówiła porucznik Straży Granicznej Agnieszka Golias.
Informacje o obostrzeniach obowiązujących w innych krajach znajdują się na stronach polskich placówek dyplomatycznych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pomocny będzie także profil prowadzony przez MSZ na twitterze - Polak za granicą.
Kontrola graniczna na granicy z Litwą została zniesiona już w piątek rano. Kontrola graniczna na pozostałych granicach zostanie zniesiona z piątku na sobotę. Wszystkie obostrzenia, w tym ograniczenia wjazdu cudzoziemców oraz obowiązkowa kwarantanna pozostają na granicy zewnętrznej z Rosją, Ukrainą i Białorusią.
Jak wynika ze zmiany rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw, kwarantanny nie muszą, poza Polakami powracającymi do kraju, odbywać "cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej na terytorium innych państw członkowskich UE, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci przekraczający granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 kodeksu granicznego Schengen, w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu".
W związku z otwarciem granic dla połączeń kolejowych, PKP Intercity wznawia kursowanie pociągów międzynarodowych od 22 czerwca - poinformował przewoźnik w piątkowym komunikacie.
"Składy przewoźnika będą sukcesywnie uruchamiane w relacjach do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i Słowacji" - napisano w komunikacie.
Dodano, że PKP Intercity jest w stałym kontakcie z kolejowymi partnerami zagranicznymi i podkreślono, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa w pociągach kursujących po kraju, jak i za granicą.
Jak informuje PKP Intercity, spółka ma przygotowany plan sukcesywnego przywracania relacji międzynarodowych. Pierwsze pociągi w kierunku Berlina zaczną kursować 22 czerwca. Tego dnia wyruszy do stolicy Niemiec nowe, codzienne połączenie - EIC Wisła z Warszawy Wschodniej. Skład wyjedzie ze stacji początkowej o godz. 6:29, dotrze do stacji docelowej Berlin Hauptbahnhof o godz. 12:16.
Pociąg w kierunku Polski odjedzie z głównego dworca o godz. 15:43, docierając do Warszawy w godzinach wieczornych (21:21 na stacji Warszawa Wschodnia). Do stolicy Niemiec dojedziemy również z Warszawy składem EIC Sprewa. Natomiast 25 czerwca z Warszawy do Berlina wyjedzie pociąg EIC Odra, a 26 czerwca z Berlina do Gdyni pojedzie IC Gedania.
Z kolei pociągi międzynarodowe w kierunku Czech, Austrii, Węgier i Słowacji będą uruchamiane sukcesywnie w drugiej połowie miesiąca. Od 22 czerwca wyruszą składy z Warszawy do Wiednia (EIC Polonia i EIC Sobieski). Tego samego dnia zacznie kursować skład IC Silesia ze stolicy do Ostrawy oraz IC Cracovia z Pragi do Krakowa. Ponadto z Wiednia do Katowic będzie można podróżować pociągiem IC Moravia, a z Grazu do Przemyśla pociągiem IC Porta Moravica. Połączenie Ostrawy z Przemyślem zapewni TLK Galicja.
Szczegółowy wykaz uruchamianych pociągów międzynarodowych dostępny jest na stronie intercity.pl.
Przewoźnik przypomina pasażerom o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad ostrożności obejmujących m.in. zasłanianie ust i nosa w pociągu, podczas trwania całej podróży, a także częste mycie rąk.
Jak informuje PKP Intercity, wszystkie składy są regularnie dezynfekowane i czyszczone. Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, stacji postojowej, z której wyprawianych jest najwięcej pociągów przewoźnika, dezynfekowane są wszystkie kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi podróżny ma bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami, czy toalety.
(PAP/Martyna Masztalerz/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.