Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 24 mandaty do Sejmiku – ma o dziewięć więcej niż w poprzednich wyborach. Z ramienia tego ugrupowania w małopolskim sejmiku znajdzie się m.in. były eurodeputowany Bogdan Pęk, dyrektor biura poselskiego Beaty Szydło – Iwona Gibas i dyrektor małopolskiego oddziału PRFON – Marta Mordarska.
Nieoficjalnie mówi się, że nowym marszałkiem miałby być 32-letni Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło, choć doniesień tych jeszcze nie skomentował. Wśród wicemarszałków wymienia się natomiast nazwisko Tomasza Urynowicza, krakowskiego radnego klubu PiS. On sam konsekwentnie milczy na ten temat. "Obserwuję doniesienia z wielkim zainteresowaniem. Ale na razie nie będę tego komentował" - ucina rozmowę Tomasz Urynowicz. Radny ocenia jednocześnie, że nadchodząca kadencja małopolskiego sejmiku będzie stabilna, jego zdaniem – wiele zadań nabierze nowego kształtu.
11 radnych wprowadzi Koalicja Obywatelska, wśród nich będzie m.in. były poseł Platformy z okręgu chrzanowskiego – Tadeusz Arkit i były senator PO z Krakowa, Stanisław Bisztyga. Jaka rzeczywistość czeka opozycję w nowej kadencji? Odpowiedzi na to pytanie, nie odbierając od redakcji Radia Kraków telefonu, unikali także obecny marszałek Jacek Krupa oraz członek zarządu woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec. Obecny i przyszły radny Kazimierz Barczyk nie jest zaskoczony nową powyborczą rzeczywistością. Mówi, że po prostu będzie robił swoje. "Jako przedstawiciel opozycji będę domagał się, by zrealizowano wszystkie ważne punkty programu dla mieszkańców Małopolski. M.in. te, które rozpoczęliśmy i które osobiście wspierałem, prowadziłem - jak np. budowę Centrum Muzyki. Musimy współpracować, takie jest prawo, ale i wybór mieszkańców" - ocenia Barczyk.
W urzędzie marszałkowskim zaczyna się już wielkie pakowanie. Swoje biurko porządkuje wicemarszałek Wojciech Kozak z PSL. Pozostanie jednak na stanowisku radnego. Choć w nowym Sejmiku zasiądzie tylko czworo ludowców. To o czterech mniej niż wcześniej. Porozumienie z Koalicją Obywatelską przy takim układzie sił nie jest w zasadzie ani ludowcom, ani Platformie potrzebne. "Sądzę, że będziemy podejmowali jakieś wspólne decyzje, akcje, ale nie mówmy o koalicji. Tu działamy niezależnie jako 2 partie. Kiedyś zaczynaliśmy od 4 mandatów. Sądzę, że konieczny będzie głos kontrolujący i po to będziemy w Sejmiku" - komentuje Wojciech Kozak.
Żadnego mandatu w sejmiku nie ma natomiast komitet Kukiz’15. Ugrupowanie przekroczyło jednak próg wyborczy, zyskując 5,7% głosów wyborców.
Zgodnie z informacją komisji mandaty w okręgu nr 1 (powiaty olkuski, chrzanowski, oświęcimski) uzyskali: Kinga Skowrońska i Tadeusz Arkit (Koalicja Obywatelska), Iwona Gibas, Andrzej Wójcik i Rafał Kosowski (PiS).
W okręgu nr 2 (powiaty miechowski, proszowicki, krakowski, wielicki) mandaty zdobyli: Wojciech Kozak (PSL), Jacek Krupa, Elżbieta Achinger (Koalicja Obywatelska), Rafał Bochenek, Łukasz Smółka, Bogdan Pęk (PiS).
W okręgu nr 3, obejmującym Kraków, możliwe do zdobycia mandaty po równo zostały podzielone między PiS i KO. Zdobyli je: Grzegorz Lipiec, Kazimierz Barczyk, Małgorzata Radwan-Ballada i Jerzy Fedorowicz (Koalicja Obywatelska), Jan Duda, Wojciech Grzeszek, Tomasz Urynowicz i Andrzej Ziobro (PiS).
Radnymi z okręgu nr 4 (powiaty wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański) będą: Stanisław Barnaś (PSL), Stanisław Bisztyga (Koalicja Obywatelska), Filip Kaczyński, Marek Wierzba, Jan Piczura, Rafał Stuglik i Robert Bylica (PiS).
Z okręgu nr 5 (powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, m. Tarnów) do sejmiku dostali się:. Stanisław Sorys (PSL), Krzysztof Nowak (Koalicja Obywatelska), Anna Pieczarka, Stanisław Bukowiec, Marta Malec-Lech, Wojciech Skruch i Józef Gawron (PiS).
W okręgu nr 6 (powiaty limanowski, gorlicki, nowosądecki, m. Nowy Sącz) wybrani zostali: Urszula Nowogórska (PSL), Piotr Lachowicz (Koalicja Obywatelska) Grzegorz Biedroń, Jadwiga Wójtowicz, Marta Mordarska i Patryk Wicher (PiS).
W 2014 r. PiS co prawda wygrało wybory do sejmiku w Małopolsce, uzyskując 17 mandatów (o jeden więcej niż w 2010 r.), ale koalicję rządzącą regionem stworzyła PO (14 mandatów) i PSL (osiem mandatów), który miał wówczas bardzo dobry wynik.
W kończącej się kadencji regionem rządziła koalicja PO- PSL, najpierw z marszałkiem Markiem Sową, a gdy ten został w 2015 r. posłem - z marszałkiem Jackiem Krupą.
Teraz do Sejmiku dostało się czterech członków zarządu województwa: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec, ale zmiana władzy - przy tym wyniku wyborczym - jest nieunikniona.
(Dominika Kossakowska,PAP/ko)