- A
- A
- A
Pierwszy od 6 lat przypadek cholery w Polsce. "Pacjentka nie opuszczała kraju"
Dwa niezależne laboratoria potwierdziły przypadek cholery u starszej kobiety w Stargardzie. Służby sanitarne szukają źródła choroby - ani pacjentka, ani nikt z jej bliskich nie wyjeżdżali za granicę. Na kwarantannie domowej jest 26 osób, pod nadzorem epidemiologicznym - w sumie 85.Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski poinformował w niedzielę, że w Stargardzie (Zachodniopomorskie) zdiagnozowano u starszej kobiety cholerę. Diagnozę potwierdził dwukrotnie przeprowadzony test. Kobieta miała m.in. ciężką biegunkę, odwodnienie, niewydolność nerek, wymagała dializ.
Grzesiowski dodał, że kobieta, u której wykryto chorobę zakaźną nie opuszczała kraju, ani nikt z niej najbliższego otoczenia. Wyjaśnił, że zdarzają się w Polsce przypadki tej choroby, ale dotyczą osób, które wróciły z zagranicznych podróży.
Główny inspektor sanitarny poinformował, że na kwarantannie domowej jest 26 osób, które miały bezpośredni kontakt z chorą (wśród nich personel medyczny), a w sumie pod nadzorem epidemiologicznym jest 85 osób.
Pierwszy przypadek od 6 lat
Ostatni przypadek - przed tym ze Stargardu - wykryto w 2019 roku u marynarza z Indii, którego statek przypłynął do Świnoujścia.
Cholera jest uznana za chorobę szczególnie niebezpieczną ze względu na wysoką zakaźność, ze względu na ciężki przebieg musieliśmy podjąć decyzję o izolacji tej pacjentki. Została przeniesiona do specjalistycznego oddziału zakaźnego w Szczecinie
- przekazał.
Dr Grzesiowski zaznaczył, że choć nieznane jest źródło zachorowania, to należy przygotowywać społeczeństwo na występowanie chorób, których do tej pory u nas nie było.
Rodzime przypadki cholery w Europie pojawiały się w ostatnich latach, m.in. w Austrii. Trudno dziś o tym jednoznacznie przesądzić, ale może to być kolejny sygnał zmian środowiskowych. Wraz z ociepleniem klimatu pojawiają się tego rodzaju zagrożenia i przecinkowiec cholery należy do tych chorób, które mogą być pochodną zmian klimatycznych
- ocenił.
Decyzją dyrektora szpitala w Stargardzie wstrzymano tam przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny niezwłocznie po otrzymaniu dodatniego wyniku na obecność przecinkowca cholery u pacjentki. Dyrektor wstrzymał także odwiedziny u pacjentów podlegających nadzorowi epidemiologicznemu. Zalecono dezynfekcję oddziału.
Cholera - objawy, leczenie, rokowania
Cholera jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez bakterię - przecinkowca cholery. Szerzy się epidemicznie poprzez wodę zakażaną przez chorych i nosicieli. Jej głównym objawem jest ostra, wodnista biegunka i wymioty prowadzące do odwodnienia organizmu. Bez odpowiedniej terapii może w ciągu zaledwie kilkunastu godzin doprowadzić do śmierci.
Cholerę leczy się antybiotykami i intensywnym, również dożylnym nawadnianiem.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
17:29
W środę poznamy nazwiska nowych ministrów. Rzecznik rządu podał szczegóły
-
16:44
Krakowska kuria nie będzie komentować listu do wiernych kard. Grzegorza Rysia
-
16:12
Czerwona flaga nad zalewem Chechło. Woda skażona
-
15:28
W Piwnicznej-Zdroju powstaje tężnia solankowa
-
15:15
O Golemie z dawnych czeskich opowieści
-
15:14
„Dziękuję za wykład, nie prosiłam”. Mansplaining – uprzejma twarz dominacji
-
14:50
Końcowe odliczanie przed otwarciem odnowionego basenu w Brzesku
-
14:48
Zaginęła 32- letnia Emilia Wincenciak, mieszkanka Poręby. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
14:30
Zderzenie auta z kamperem na autostradzie A4, są ranni
-
14:20
Tarnowscy wspinacze będą trenowali w lepszych warunkach
-
14:11
Kto podejmuje decyzje? O granicach dziecięcej autonomii
-
13:30
„Wojna się zrutynizowała” – prof. Przebinda o nastrojach w Rosji i ultimatum Trumpa
-
13:10
Jak dochodzi do zakażenia cholerą? Woda, żywność, brak higieny – i choroba wraca
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze