- A
- A
- A
Przed szczytem NATO i ŚDM wróciły kontrole graniczne. Z sześciu górskich przejść w Tatrach otwarte będzie tylko jedno
Od poniedziałku wróciły kontrole na polskich granicach. To ze względu na szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Na przejściach granicznych pojawiły się tzw. Schengen-busy. Kontrole będą prowadzone wyrywkowo. Bardziej intensywne kontrole wprowadzono także na lotnisku w Balicach.Od poniedziałku do 2 sierpnia w Tatrach otwarte będzie tylko jedno wysokogórskie przejście graniczne - szlakiem przez Rysy (2499 m n.p.m.) - przypomina Straż Graniczna. Pozostałe przejścia przez ten czas będą zamknięte, a pogranicznicy będą patrolować szlaki.
Tymczasowe kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen będą przywrócone na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 1 czerwca 2016 r. Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa w związku z organizacją w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Ograniczenie w ruchu międzynarodowym potrwa od północy z niedzieli na poniedziałek do 2 sierpnia.
W związku z tym popularny, a zarazem wymagający szlak z Morskiego Oka na Rysy i dalej do Popradzkiego Stawu na Słowacji będzie jedynym otwartym - spośród sześciu istniejących - turystycznym przejściem granicznym w Tatrach. Zwykle granicę ze Słowacją w Tatrach można przekraczać w miejscach, gdzie spotykają się szlaki turystyczne obydwu państw. Oprócz szczytu Rysów są to przejścia na: Kasprowym Wierchu – Sucha Przełęcz, na Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu oraz Bobrowieckiej Przełęczy.
Teraz szlaki prowadzące na te szczyty będą zamknięte - o czym będą informować specjalnie ustawione tabliczki. Znajdzie się tam informacja o czasowym zamknięciu szlaku oraz tym, że niemożliwe jest nawet wejście na wierzchołek i zawrócenie w dół. Analogicznie, szlaki z dojściem na te wysokogórskie przejścia graniczne będą zamknięte także od strony słowackiej. Okolice wejść na prowadzące do granic szlaki po polskiej stronie będzie patrolować Straż Graniczna.
"Turyści którzy spotkają na górskim szlaku umundurowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej w tym okresie nie powinni być zdziwieni. Funkcjonariusze mogą poprosić osoby przekraczające granicę o okazanie dokumentów" - wyjaśniła rzeczniczka Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu Dorota Kądziołka. Dodała, że turysta chcący przekroczyć granicę w Tatrach (czyli w praktyce: tylko przez Rysy) musi mieć przy sobie dokumenty potwierdzające obywatelstwo czyli dowód osobisty lub paszport.
"Obywatele spoza Strefy Schengen chcący przekroczyć granicę muszą spełnić surowsze warunki przewidziane w Kodeksie Granicznym Schengen, a więc mieć ważny dokument podróży, wizę o ile jest wymagana, uzasadnić cel i warunki pobytu, posiadać środki wystarczające do utrzymania, nie figurować w odpowiednich systemach i nie stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa" – wyjaśniła Kądziołka.
Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias powiedziała PAP, że kontrole graniczne w tym okresie mają być prowadzone w sposób wyrywkowy - inaczej niż na granicy zewnętrznej UE - czyli wobec wytypowanych osób, na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw.
Tatry rocznie odwiedza około 3 mln turystów. Turyści mogą wędrować po 275 km znakowanych szlakach o różnych stopniach trudności, od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne.
Miejsca, w których będzie można przekraczać granicę ze Słowacją:
1. Konieczna
2. Wysowa – Zdrój – Regetovka
3. Blechnarka
4. Wysowa – Zdrój – Cigel’ka
5. Muszynka
6. Muszyna – Plaveč
7. Leluchów
8. Muszyna – Legnava
9. Żegiestów – Sulin (zn. gr. II/33/4)
10. Wierchomla
11. Piwniczna – Zdrój – Mnišek nad Popradom
12. Piwniczna
13. Piwowarówka
14. Eliaszówka
15. Jaworki – Litmanowá
16. Jaworki – Stránany
17. Szlachtowa
18. Szczawnica – Lesnica (zn. gr. II/91)
19. Szczawnica – Lesnica (zn. gr. II/94)
20. Sromowce Niżne
21. Sromowce Wyżne
22. Niedzica
23. Kacwin
24. Łapszanka
25. Jurgów
26. Łysa Polana
27. Rysy
28. Góra Magura
29. Chochołów
30. Chochołów (zn. gr. III/1)
31. Chyżne
32. Winiarczykówka
33. Przywarówka
34. Babia Góra
35. Zawoja – Czatoża
Wzmożone kontrole na lotnisku w Balicach
Osoby, które lecą na wakacje z Balic, czy innego polskiego lotniska, muszą pojawić sie tam trochę wcześniej. Straż graniczna może prowadzić bardziej szczegółowe kontrole niż dotychczas, niezależnie czy jest to lot krajowy, do państwa ze strefy Schengen czy poza granice Unii. To może oznaczać dłuższe kolejki do kontroli bezpieczeństwa. "Nie zauważyłem wielkiej zmiany. Wszystko jest w porządku. Wracam z Chicago. Tam są dopiero zaostrzone kontrole. Tu jest normalnie" - mówią jednak pasażerowie.
PAP/ IAR/ Teresa Gut/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:08
24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera – Zakopane 2025
-
08:00
Kraków: W zalewie Bagry utonął mężczyzna
-
07:27
Uwaga kierowcy! Ważne zmiany w centrum Tarnowa
-
06:28
Przybywa rodziców, którzy unikają szczepienia dzieci. W Tarnowie posypały się wnioski o kary
-
05:58
Pochmurna środa w Małopolsce, okresami będzie padał deszcz
-
22:55
W tym roku stawiamy na energię. Gadafest 2025
-
22:30
W łazience na fortepianie – Katarzyna Sosenko o życiu w domu pełnym staroci
-
20:38
Samochód staranował ogródki kawiarniane w centrum Krakowa
-
19:14
Patostreaming – igrzyska XXI wieku
-
17:45
Czym różnią się świadczenia urlopowe od wczasów pod gruszą?
-
17:19
400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce. Nowa wystawa na Zamku Żupnym
-
17:45
Jakie mamy powody do dumy narodowej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze