Sprawa przyśpieszyła, bo władze uczelni postanowiły zaadaptować na potrzeby zajęć z anatomii jeden z budynków kampusu przy ul. Kościuszki. Pierwotnie zakładano, że prosektorium powstanie w 2025 roku na poziomie -1 po rozbudowie obiektów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Do tego czasu studenci mieliby jeździć na zajęcia do Radomia.

Po analizie okazało się jednak, że prosektorium może się mieścić w jednym z naszych obiektów. Asygnujemy taki budynek, który ma 240 m2, jest wykorzystywany w tym momencie jako zaplecze dla sprzętu sportowego. To zaplecze będzie przeniesione w inne miejsce, a budynek nadaje się  do adaptacji pod prosektorium, co pozwoli nam nie czekać na wybudowanie nowego budynku, tylko już wyposażyć takie laboratorium prosektoryjne w  preparaty, które pozwolą kształcić studentów na odpowiednim poziomie

- mówi Tomasz Zacłona, rzecznik uczelni.

Sądecka ANS zamierza się starać o 10-milionową dotację z ministerstwa zdrowia na adaptację budynku i wyposażenie prosektorium. Władze uczelni liczą, że wszystkie prace uda się wykonać do końca tego roku.

Kierunek lekarski zadebiutował w sądeckiej akademii w trwającym roku akademickim. Kształci się na nim 48 studentów.