Jak Szczawnica walczy ze smogiem i dlaczego sięga po tak kontrowersyjną metodę? Miejscowość ta, choć nie przoduje w rankingach miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Małopolsce, ma problem z jakością powietrza, a podkreślają to przyjeżdżający tu turyści. „Czuć smog, najgorzej jest w popołudniowych godzinach. A to przecież uzdrowisko” - zwracają uwagę mieszkańcy i przyjezdni zapytani przez reportera Radia Kraków.

Władze gminy starają się, jak mogą, by poprawić sytuację. Kilka lat temu zrealizowano m.in. projekt solarna Szczawnica, by mieszkańcy mogli podgrzewać wodę, czerpiąc energię ze słońca. W ostatnim czasie na terenie gminy wymieniono też 126 kopciuchów na kotły na pellet, trwa też wymiana kolejnych 199 starych pieców na kotły na ekogroszek.

Pokazy palenia węglem od góry to tylko dodatkowe działanie, a nie główny sposób walki ze smogiem – podkreśla burmistrz Grzegorz Niezgoda. „Jest to jakaś kolejna inicjatywa, nie wiem, czy jest trafna. Bardziej traktujemy to jako kwestię uświadamiania, że takie detale, jak sposób rozpalania pieca czy sezonowania drewna, też są ważne” - tłumaczy burmistrz.

Zobacz także: Zatrważające wyniki pomiarów wskazuje sieć monitoringu jakości powietrza w Nowym Sączu

Największe nadzieje na poprawę jakości powietrza gmina wiąże z gazem. Od kilkunastu miesięcy trwa budowa gazociągu z Limanowej przez Zabrzeż i Krościenko do uzdrowiska. Prace mają się zakończyć w czerwcu. „To największa inwestycja w naszej historii, warta prawie 50 mln złotych. W ramach projektu zostanie automatycznie podpiętych do sieci 30 dużych obiektów – uzdrowiskowych, restauracyjnych, ale i szkół. Mieszkańcy również mogą składać takie deklaracje” - dodaje burmistrz.

Zainteresowanych nie brakuje i wielu mieszkańców jest gotowych do zmiany sposobu ogrzewania swoich domów. „To duża wygoda. Jest czysto, skończy się palenie węglem, brudzenie. Od razu złożyłam wniosek” - mówi jedna z mieszkanek.

Wszystko więc wskazuje na to, że od nowego sezonu grzewczego mieszkańcy i turyści odczują zdecydowaną różnicę w jakości wdychanego powietrza w Szczawnicy.

 

 

(Bartosz Niemiec/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.