Wszyscy mieszkańcy, którzy przystąpią do programu wymiany kotłów oraz ci, którzy udowodnią posiadanie w budynkach ekologicznego ogrzewania, zostaną przez najbliższe 5 lat zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości. Dla przeciętnej zakopiańskiej rodziny oznacza to zysk kilkuset złotych rocznie. Dotyczy to jednak wyłącznie osób prywatnych. Ci, którzy w domach prowadzą działalność gospodarczą, na przykład wynajem pokoi, zwolnieni będą z odpłatności tylko za tę część budynku, w której działalności nie ma. 

W związku z ulgami do kasy Urzędu Miasta wpłynie rocznie ok. 900 tys. złotych mniej. Jak wyjaśnia Maciej Wojak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane, radni uznali jednak, że poprawa jakości powietrza w Zakopanem powinna być absolutnym priorytetem. 

- Może koszty są wysokie, ale są one niezbędne. Musi Zakopane je ponieść, żeby w przyszłości, w perspektywie dajmy na to 5 lat, było tu wreszcie czyste powietrze. Bo jeśli tego nie będzie, nie będziemy mieć turystów i cały biznes upadnie - mówi Wojak. 

 

Od 31 października do 9 grudnia wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzamy jakość powietrza w 9 gminach sąsiadujących z Krakowem. Pyłomierze zamontowaliśmy teraz w Skale, Słomnikach i gminę Igołomi – Wawrzeńczycach. SPRAWDŹ AKTUALNE POMIARY

 

 

(Piotr Korczak/Kronos Media/ew)