Eko Zakopane

Najważniejszym elementem programu poprawy powietrza w Zakopanem jest wymiana starych pieców węglowych w prywatnych domach, które generują największe zanieczyszczenia. Według szacunków Podhalańskiego Alarmu Smogowego jest ich w Zakopanem około dwóch tysięcy. Miasto stara się o dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, która pozwoli na dofinansowanie wymiany około tysiąca z nich. Dofinansowanie ma wynieść 80% kosztów zakupu nowego pieca. Aby zachęcić mieszkańców do udziału w programie Zakopane planuje dopłacić brakujące 20% z własnego budżetu tak, aby mieszkańcy nie musieli ponosić prawie żadnych kosztów związanych z wymianą ogrzewania na ekologiczne. Oprócz dotacji na wymianę starego pieca, mieszkańcy otrzymają także częściowy zwrot kosztów, które będą musieli ponieść na wymianę instalacji.

"Ruszamy z szeroką kampanią informacyjną, aby dotrzeć do wszystkich mieszkańców. Będziemy spotykać się z mieszkańcami docierać do nich przez kościół i szkoły, będziemy pomagali wypełniać wnioski. Nie czekamy, aż ktoś do nas przyjdzie" – zapewnił burmistrz.

Maksymalnie dofinansowanie do wymiany może wynosić do 12 tys. zł: do 8 tys. zł z funduszy unijnych oraz dodatkowo do 4 tys. zł z funduszy miejskich. 

W ubiegłym roku Zakopane zakupiło ekologiczne autobusy, które  stworzyły pierwszą w historii komunikację miejską. Teraz miasto stara się w Urzędzie Marszałkowskim o zwrot wydanych środków. Nie są to jedyne działania proekologiczne w sferze transportu. Firmy transportowe działające na terenie miasta, które używają samochodów większych niż 9-osobowe, będą mogły ubiegać się o obniżkę płaconego przez nich podatku transportowego nawet o 70%. Warunkiem jej uzyskania będzie posiadanie lub zakup pojazdów młodszych niż dwa lata. W przypadku posiadania samochodów z roczników 2011-2015, obniżka będzie wynosić 50%.

Na zaplanowanych przez miasto działaniach zyskać mogą również właściciele domów jednorodzinnych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza, którzy zdecydowali się na samodzielną wymianę kotłów. Burmistrz Zakopanego pracuje nad możliwością obniżenia podatku od nieruchomości tym, którzy posiadają ekologiczne ogrzewanie. Wszystko zależeć będzie jednak od możliwości finansowych miasta.  

 

Potrzeba ogólnopolskiego programu walki ze smogiem

"Bez pomocy państwa samorządy nie są w stanie zlikwidować problemu nieczystego powietrza. Bez programu przygotowanego dla wszystkich samorządów w Polsce władze lokalne z tym problemem mogą sobie nie poradzić" - mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Dorula dodał, że brakuje ogólnopolskiego programu walki ze smogiem, a każdy samorząd jest zdany sam na siebie. "Bardzo nam zależy na dobrej jakości powietrza, ale oczekiwalibyśmy pomocy z zewnątrz" – mówił.

Zakopane boryka się z nieczystym powietrzem zwłaszcza w szczycie sezonu grzewczego: w okresie noworocznym i podczas ferii. Nad położonym w górskiej kotlinie mieście zalega wówczas smog.

W grudniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie ma rozpocząć się proces w sprawie pobierania opłaty miejscowej w od turystów w Zakopanem. Pozew taki wpłynął od czterech turystów, zdaniem których taka opłata jest pobierana bezprawnie z uwagi na zanieczyszczenie powietrza.

 

 

(Piotr Korczak/Kronos Media, PAP/ew)