Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin. Ratownicy apelują o rezygnację z wszelkich wyjść na tatrzańskie szlaki. W górach wieje silny wiatr powodujący zamieć.
W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło miejscami nawet 70 cm śniegu, a silny wiatr utworzył wielkie depozyty śniegu. Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach Zachodnich została zamknięta dla ruchu turystycznego Dolina Żarska, a osoby przebywające w tamtejszym schronisku zostały ewakuowane.
Przy obecnie panujących w Tatrach warunkach niebezpieczna może być nawet wyprawa do Morskiego Oka, zazwyczaj bezpieczną i obleganą przez turystów drogą. Ten popularny szlak w kilku miejscach przecinają żleby, którymi mogą zejść duże lawiny. Pierwszy z nich - Siwarny Żleb jest przy Wodogrzmotach Mickiewicza, kolejne powyżej Włosienicy - Żleb Żandarmerii i Biały Żleb opadające z grani Opalonego Wierchu oraz przy samym schronisku nad Morskim Okiem – Marchwiczny Żleb, z którego w lutym ubiegłego roku zeszła potężna lawina załamując lód na słynnym tatrzańskim jeziorze.
W czwartek po południu lawina dużych rozmiarów zeszła ze zboczy Małego Kościelca porywając turystę.
Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest nieznaczne. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień – znaczne, a czwarty duże zagrożenie. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić np. w Alpach, w terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń sięgając dna dolin.
- A
- A
- A
Tatry: Czwarty stopień zagrożenia lawinowego, jest ekstremalnie niebezpiecznie
Ratownicy TOPR ogłosili w czwartek wieczorem czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna. Odradzane są wszelkie wyjścia w góry. Lawinowa czwórka obowiązuje również w słowackiej części Tatr. W Dolinie Żarskiej ewakuowano schronisko.Najnowsze
-
07:52
50 lat temu z fabrycznej taśmy wyjechał pierwszy Fiat126p
-
07:28
Tego lata nie uda się uruchomić basenu letniego w Dąbrowie Tarnowskiej
-
07:17
IMGW ostrzega przed burzami z gradem w południowo-wschodniej części kraju
-
07:05
Dwa groźne pożary w Małopolsce: w Krakowie i w Klęczanach
-
22:51
Czterech chętnych, jedno miejsce. TRANSMISJA BARAŻY
-
18:16
Michał Drewnicki gościem Wojciecha Jakubowskiego
-
18:12
Śmiertelny skok do wody w nowo otwartym parku Zakrzówek
-
18:06
Michał Drewnicki: "Program, który mało kto ogląda nadal będzie emitowany za pieniądze podatników"
-
17:46
Sąd nadal nie wie co zrobić ze sprawą byłego prezydenta Tarnowa R. Ścigały
-
17:24
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
16:44
Wiemy, jak będą wygladać medale Igrzysk Europejskich
-
16:08
S7 Moczydło Miechów - ćwiczenia straży pożarnej
-
16:05
Rzeczniczka pogotowia: świadek odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia
-
15:52
Jacek Zieliński na dłużej w Cracovii
-
15:50
Nowy trener tarnowskich szczypiornistów
-
15:30
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
15:15
Dni otwarte w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”
-
09:10
Złoty pociąg, tajemnice medycyny i mała Lotta. Alfabet 4.6.23
-
15:30
Przystanek Kultura na żywo z 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze