Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin. Ratownicy apelują o rezygnację z wszelkich wyjść na tatrzańskie szlaki. W górach wieje silny wiatr powodujący zamieć.
W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło miejscami nawet 70 cm śniegu, a silny wiatr utworzył wielkie depozyty śniegu. Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach Zachodnich została zamknięta dla ruchu turystycznego Dolina Żarska, a osoby przebywające w tamtejszym schronisku zostały ewakuowane.
Przy obecnie panujących w Tatrach warunkach niebezpieczna może być nawet wyprawa do Morskiego Oka, zazwyczaj bezpieczną i obleganą przez turystów drogą. Ten popularny szlak w kilku miejscach przecinają żleby, którymi mogą zejść duże lawiny. Pierwszy z nich - Siwarny Żleb jest przy Wodogrzmotach Mickiewicza, kolejne powyżej Włosienicy - Żleb Żandarmerii i Biały Żleb opadające z grani Opalonego Wierchu oraz przy samym schronisku nad Morskim Okiem – Marchwiczny Żleb, z którego w lutym ubiegłego roku zeszła potężna lawina załamując lód na słynnym tatrzańskim jeziorze.
W czwartek po południu lawina dużych rozmiarów zeszła ze zboczy Małego Kościelca porywając turystę.
Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest nieznaczne. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień – znaczne, a czwarty duże zagrożenie. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić np. w Alpach, w terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń sięgając dna dolin.
- A
- A
- A
Tatry: Czwarty stopień zagrożenia lawinowego, jest ekstremalnie niebezpiecznie
Ratownicy TOPR ogłosili w czwartek wieczorem czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna. Odradzane są wszelkie wyjścia w góry. Lawinowa czwórka obowiązuje również w słowackiej części Tatr. W Dolinie Żarskiej ewakuowano schronisko.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:57
DOTYK SZTUKI
-
15:41
Grozili maczetami na orliku w podkrakowskich Zielonkach. Zostali zatrzymani przez policję
-
15:27
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Pauliną Owczarek, Dominiką Peszko i Martyną Zakrzewską
-
15:23
Szymon Hołownia: Chcę być prezydentem, który rozbierze mur dzielący Polaków
-
14:58
Zimny maj: w nocy przymrozki obejmą cały kraj
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Termalika blikso awansu. Cracovia znaowu przegrana
-
13:20
Zwłoki dwóch osób w hotelu przy ul. Reymonta. Prokuratura ustaliła, co się stało
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze