„Po chłodnym i deszczowym początku lipca, w Tatrach nastał czas upałów i burz - pogody niezwykle dynamicznej. Co za tym idzie, aby wyruszyć w wyższe partie Tatr, musimy się należycie przygotować. Przed wyjściem należy dokładnie przeanalizować prognozę pogody pod względem burz i temperatur. Musimy zaplanować trasę wędrówki w ten sposób, by w momencie wystąpienia burzy, być już na dole lub w pobliżu schroniska” – podkreślił przewodnik.

Zaapelował, aby w przypadku wysokogórskich wycieczek, przygotować tzw. plan B.

„Burze często są mają dynamiczny przebieg. Jak widzimy, że tworzą się ciemne, kłębiaste chmury, musimy zejść z grani wcześniej, czyli wdrożyć plan B, aby schronić się nie tylko przed deszczem, ale i niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi” – dodał przewodnik.

W ostatnich dniach temperatury na tatrzańskich szczytach przekraczają 20 st. C. Planując długą, górską wycieczkę należy wyjść już o świcie, aby uniknąć ekstremalnie wysokich temperatur. Należy pamiętać, że na otwartej grani nie ma możliwość schowania się w cieniu. Podczas upałów należy spakować zapas wody mineralnej. Konieczne jest nakrycie głowy, stosowanie kremów z filtrem, a w plecaku powinna znaleźć się peleryna.