Jak dowiedziała sią PAP, obecnie prowadzone są prace związane z przygotowaniem utwardzonego placu pod montaż wieży wiertniczej. Termin rozpoczęcia wiercenia zaplanowano na czerwiec br., ponieważ wykonawca planuje wykorzystać urządzenie, które obecnie pracuje jeszcze przy sąsiednim odwiercie - jego głębokość miała osiągnąć 7 km, ale z uwagi na trudności, prace zakończono w kwietniu na głębokości 6103,2 m.
Jak przekazały PAP władze Geotermii Podhalańskiej, docelowa głębokość nowego odwiertu to ponad 4 km, a złoża będą ujęte z wód termalnych z utworów mezozoicznych podłoża niecki podhalańskiej. Według planu prace wiertnicze potrwają cztery miesiące, zakończą się we wrześniu. Po osiągnięciu tej głębokości przewidziano miesiąc na testy wydajnościowe i przygotowania do eksploatacji. Spodziewana temperatura wody na dnie odwiertu to ok. 95 st. C, natomiast przy wypływie z głowicy może sięgać 85 st. C. Dokładne parametry wydajnościowe zostaną określone po zakończeniu testów.
Geotermia Podhalańska poinformowała również, że podczas prac przygotowawczych napotkano trudności związane z nośnością gruntu, co wymagało stabilizacji podłoża i wymiany części nawierzchni.
W ramach prac przygotowawczych, etapowo powstaje infrastruktura towarzysząca: zakończono już montaż wymienników ciepła, a także trwa budowa rurociągu zrzutowego. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace nad tzw. chłodniami wentylatorowymi.
Według projektantów, dzięki nowemu odwiertowi zwiększy się moc ciepłowni geotermalnej, co ma umożliwić przyłączenie do sieci nowych odbiorców. Ich liczba zostanie ustalona po testach i określeniu rzeczywistych możliwości odwiertu. Geotermia Podhalańska nie planuje obecnie realizacji kolejnych odwiertów, jednak rozbudowa sieci ciepłowniczej będzie kontynuowana w miarę potrzeb i możliwości produkcyjnych.
Na realizację inwestycji Spółka Geotermia Podhalańska S.A. otrzymała dofinansowanie w kwocie 52,6 mln zł w formie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu 5.9 Polska Geotermia Plus. Część 1) Geotermia Głęboka. Cały koszt inwestycji to ponad 88 mln zł.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. powstało z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 1993 r. Geotermia Podhalańska dostarcza ciepło i ciepłą wodę do blisko 2 tys. obiektów w czterech gminach – Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane. Większość - ponad 1 tys. to domy jedno i wielorodzinne.
Na resztę składają się budynki usługowe i użyteczności publicznej oraz hotele i pensjonaty. Wśród instytucjonalnych odbiorców są m.in.: Tatrzański Park Narodowy, Zakopiańskie Termy, zakopiański Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy Starostwo Powiatowe. W Zakopanem geotermia zaspokaja aż 40 proc. rynku ciepłowniczego. Roczne wydobycie wody geotermalnej wynosi tu ok. 5 mln m sześciennych.