Pod względem budowlanym zmieniło się niemal wszystko. Remont objął cały budynek. Prace toczyły się od piwnic aż po sam dach. Efektem, na który czekają jednak zwiedzający, jest wystawa stała prezentująca historię, kulturę i przyrodę Podhala. Będzie można ją zwiedzać już w ten weekend.

Zachowaliśmy podział na wystawę etnograficzno-historyczną i na wystawę przyrodniczą. Wystawy zostały unowocześnione - wystawa etnograficzna, ale też cała wystawa stała została zbudowana wokół spotkania miejscowych, spotkania tych wszystkich przybyszy, którzy tutaj przyjeżdżali, spotkania kultury z naturą, spotkania kultury kosmopolitycznej z regionalną

– mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i dodaje, że jednym z największych wyzwań był transport ponad 80 tysięcy eksponatów:

Ich z inwentaryzowanie, sprawdzenie wszystkich magazynów, zapakowanie, wywiezienie w bezpiecznych warunkach, w bezpieczne miejsca. Prace budowlane były trudne, były wymagające i aranżacja wystaw też wymagała wielu przeróbek poprawek. Cieszmy się, że się wszystko udało i możemy dzisiaj świętować

Przebudowa obiektu to część większego projektu dedykowanego muzeum. W sumie to ponad 19 milionów złotych – mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski:

Ponad 11 mln z budżetu województwa, a ponad 7 mln to środki pochodzące z funduszy europejskich


Podczas uroczystego otwarcia moi rozmówcy przekonywali, że miejsce po krótkiej przerwie znowu ma szansę być ważną atrakcją turystyczną.


Agnieszka Nowak Gąsienicka – wiceburmistrz Zakopanego - przekonuje, że będąc na Podhalu, koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce.

Gmach główny to miejsce, gdzie możemy poznać historię naszego miasta od podszewki, możemy zobaczyć zabytki, możemy zobaczyć, jak wyglądała chata góralska od wewnątrz przyrodę tatrzańską. Nawet jeżeli turysta wpadnie do Zakopanego na kilka godzin, to w tym miejscu może zobaczyć wszystko, co musiałby oglądać przynajmniej przez dwa tygodnie


Co ciekawe, na wystawie stałej znajdziemy nie tylko przedmioty bezpośrednio związane z Podhalem. Można zobaczyć na przykład średniowieczny miecz spod Czorsztyna.

Muzeum można odwiedzać od środy do poniedziałku między 10 a 18. We wtorki budynek będzie zamknięty. Wernisaż wystawy stałej zaplanowano na sobotę, a swobodne zwiedzanie ekspozycji rozpocznie się w niedzielę.