Laureata 54. Ogólnopolskiego Konkursu im. Tadeusza Staicha (za wiersz o tematyce górskiej) poznamy w sobotę (12 lipca). Dzień później wręczona zostanie główna Nagroda Literacka Zakopanego.
Myślę, że jury będzie miało twardy orzech do zgryzienia. Jednego zafascynuje opis pejzaży tatrzańskich, drugiego jakiś inny aspekt Zakopanego, na który akurat zwrócił uwagę. Na przykład - co jest częścią naszej duszy - drewniane wille zbudowane w stylu zakopiańskim albo chałupy góralskie. Każdy w Zakopanem kocha coś innego
- mówi Iwona Grzebyk-Dulak, wiceburmistrz Zakopanego.
Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny program jeszcze mocniej niż do tej pory będzie się koncentrować wokół tematów literatury zaangażowanej – takiej, która nie boi się trudnych tematów i z odwagą opisuje współczesność. Wśród zaproszonych gości znaleźli się autorzy m.in. Andrzej Stasiuk, Tomasz Pindel, Katarzyna Wężyk, Aleksandra Boćkowska, Anna Maziuk, Stanisław Łubieński oraz wielu innych cenionych twórców.
Kondycja książki w Polsce nie jest zła, choć zawsze mogłaby być lepsza. Media konkurują z tradycyjnymi formami, a książka bywa ofiarą tego procesu. Ale festiwale, takie jak ten, przypominają, że literatura to nadal świetne narzędzie do poznawania i zrozumienia świata – ocenił Mariusz Koperski, nowy dyrektor artystyczny wydarzenia.
Na Placu Niepodległości, który stał się centralnym miejscem festiwalu, odbywają się codzienne spotkania autorskie, panele i dyskusje. W tym samym miejscu działa również letnie kino plenerowe, które każdego wieczoru prezentuje ekranizacje klasycznych powieści – „Rzekę tajemnic”, „Lśnienie” oraz „Tajemniczy ogród”.
Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.