- A
- A
- A
Osada sprzed trzech i pół tysięcy lat będzie udostępniona turystom
Bez wątpienia to miejsce musimy pokazać światu – mówili eksperci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy odwiedzili Maszkowice na Sądecczyźnie. Archeolodzy w ubiegłym roku badając górę Zyndrama, odkryli osadę datowaną na 1750 rok przed naszą erą. To najprawdopodobniej najstarsza kamienna warownia w Europie Środkowej.
Urzędnicy zapewnili pomoc gminie Łącko w poszukiwaniu pieniędzy na budowę w przyszłości muzeum i udostępnienie atrakcji turystom. Na wsparcie przy kontynuacji badań mogą też liczyć archeolodzy Uniwersytetu Jagiellońskiego. - To może być magnes przyciągający turystów - podkreśla Paulina Florianowicz, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Wyjątkowe odkrycie. Niespotykane na północ od Karpat. Na ziemi sądeckiej, tak niezwykle bogatej w zabytki, gdzie każda miejscowość może się poszczycić wielosetletnim rodowodem, to w Maszkowicach przesuwamy horyzont czasowy daleko, daleko wstecz o kilka tysięcy lat. Wydaje się, że jest to ten czynnik na którym lokalna społeczność może oprzeć swoją strategię rozwoju – dodaje Paulina Florianowicz.

Podobnego zdania jest Bartosz Skaldowski, z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Ten obiekt może być takim elementem lokalnego dziedzictwa, które może wspierać rozwój gminy. Samorząd na to powinien stawiać. Traktować jako inwestycję, która w przyszłości przyniesie dużo korzyści - podkreśla Bartosz Skaldowski.
Warownia datowana jest na 1750 rok przed naszą erą, a ludność tam mieszkająca mogła mieć kontakty ze starożytnymi Mykenami. Podobne warownie odkryto w kilku miastach we Francji, Włoszech i Chorwacji. Gmina Łącko zamierza skontaktować się z tymi miejscowościami. Takie kontakty mogą pomóc w zdobyciu pieniędzy unijnych np. na rekonstrukcję warowni. - W pierwszej kolejności będziemy chcieli zaprezentować odnalezione przez archeologów eksponaty – mówi wójt Łącka Jan Dziedzina. - W planach mamy budowę nowoczesnego Centrum Kultury w Łącku. W pomieszczenia w których pokażemy historię Łącka, będzie także chcieli przybliżyć historię tej osady. Wykopane eksponaty mogą być takim wabikiem dla turystów do tego, aby odwiedzili położone dwa kilometry od Łącka Maszkowice - mówi wójt Dziedzina.
Archeolog Marcin Przybyła nie ma wątpliwości, że w przyszłości częściowo będzie można zrekonstruować warownię. - Jest to możliwe, ponieważ warownia jest dobrze zachowana. Zniszczone elementy będziemy mogli odtworzyć natomiast z kamieni, które tutaj są. Warownia była niewielka. Zajmowała powierzchnię około pół hektara i liczyła około 20 domów – dodaje Marcin Przybyła.
Osoby, które chciałyby podpatrzyć parce archeologów mogą uczestniczyć w specjalnych warsztatach. Zapisy prowadzone są na miejscu na górze Zyndrama w Maszkowicach. Można też zgłaszać się telefonicznie do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Badania potrwają do 20 sierpnia.
Bartosz Niemiec
Komentarze (1)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze