Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Limanowej podzieleni w sprawie przebiegu planowanej obwodnicy miasta

  • Krystyna Pasek
  • date_range Wtorek, 2023.05.23 14:19 ( Edytowany Wtorek, 2023.05.23 14:32 )
Część mieszkańców Limanowej zapowiada protesty, bo we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej nie zostanie uwzględniony proponowany przez grupę mieszkańców tzw. wariant społeczny. Mieszkańcy mówili o swoich obawach podczas spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i projektantami, którzy zaprezentowali najkorzystniejszą ich zdaniem wersję drogi.

fot: Krystyna Pasek

Posłuchaj materiału Krystyny Pasek

O tym, że Limanowa potrzebuje obwodnicy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dziś podróż przez to miasto kojarzy się kierowcom ze staniem w korkach. "Szybciej można przejechać z obrzeża Londynu do centrum, niż z jednej strony Limanowej na drugą" - mówi Piotr Majda, który od lat mieszka właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii, a na spotkaniu pojawił się, bo obwodnica ma powstać w pobliżu jego domu w Limanowej.

GDDKiA wskazała jako najkorzystniejszy wariant W1A, który w całości przebiega przez teren miasta Limanowa, jest najkrótszy spośród proponowanych wersji trasy i zakłada najmniejszą liczbę wyburzeń - w sumie 25 domów i 60 budynków gospodarczych.

- Według prognoz obwodnica przejmie 60 procent ruchu, który dziś obciąża ścisłe centrum Limanowej. Prognozujemy, że jakby obwodnicy nie było, przez centrum Limanowej przejedzie średnio na dobę ponad 30 tysięcy samochodów. To jest droga jednoprzestrzenna, dwupasowa. Każdy pas ruchu to 3,5 metra. Prędkość do projektowania - 80 km/h, prędkość przelotowa - 70 km/h, z ograniczeniem przy rondach do 50 km/h. Mamy na trasie cztery ronda – mówi jeden z projektantów, Krzysztof Pach.

strażacy proszą o to żeby okoliczni mieszkańcy pozamykali okna w budynkach.

Wielu uczestników zwracało uwagę, że wersja obwodnicy forsowana przez drogowców zbyt mocno ingeruje w miejską zabudowę. O budowie „obwodnicy miasta w mieście” mówiła m.in. radna Irena Grosicka. "W tym odcinku końcowym wariant wchodzi w ściśle zabudowane osiedle. To ulice Marszałkowicza, Topolowa, Żwirki i Wigury" - podkreślała.

Dlatego część mieszkańców już teraz zapowiada protesty związane z procedurą wydania decyzji środowiskowej. "Będziemy starać się oprotestować tę decyzję. Nie zgadzamy się z takim przebiegiem obwodnicy. To spowoduje, że Limanowa będzie miastem hałasu i spalin" - mówi Andrzej Janczy i liczy na powrót do rozmów nad tak zwanym wariantem społecznym, który przesuwał korytarz drogi w kierunku Mszany Dolnej.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy podzielają ten punkt widzenia. "Warianty społeczne były zaprojektowane przez osoby, które miały swój biznes w tym, żeby droga nie szła koło ich domu. To było podrzucanie kukułczego jaja do sąsiada" - mówili.

fot: K. Pasek

fot: K. Pasek

Jak tłumaczy Robert Jakubiak, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału GDDKIA, wariant społeczny po analizie został odrzucony jako ten, który ma więcej wad niż zalet. "On jest o wiele dłuższy. Z prognoz ruchu wynika, że napełnienie obwodnicy nie byłoby na tyle duże, jak przy wariancie preferowanym" - podkreśla.

Mieszkańcom towarzyszy też duża niepewność związana z przyszłością nieruchomości na trasie korytarza planowanej drogi i w jej pobliżu. Wywłaszczenia gruntów przez Skarb Państwa rozpoczną się najwcześniej za cztery lata, a sama droga ma powstać do 2030 roku.

Na razie GDDKiA jest już gotowa do złożenia do Urzędu Miasta w Limanowej wniosku o decyzję środowiskową. Uzyskanie decyzji umożliwi rozpoczęcie prac nad projektem budowlanym.

fot: K. Pasek

fot: K. Pasek

Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię