Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krynica - uzdrowisko z krystalicznym powietrzem

  • Joanna Porębska
  • date_range Piątek, 2021.12.10 18:12 ( Edytowany Piątek, 2021.12.10 18:33 )
Krynica ostatnim przystankiem w naszej akcji Małopolska bez smogu, w ramach której wraz z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzamy jakość powietrza w regionie. Od rana śledzimy wyniki pomiarów mobilnego pyłomierza, który został zainstalowany przy Miejskim Ośrodku Sporu i Rekreacji. I od rana są one bardzo dobre. Co istotne, nie jest to, jak się okazuje wyjątkowa sytuacja. Przekroczenia norm stężenia zanieczyszczeń w perle polskich uzdrowisk zdarzają się bowiem rzadko i nie trwają długo.

fot: Damian Radziak

posłuchaj materiału Joanny Porębskiej

W Krynicy od rana czuć było dzisiaj świeże powietrze, a wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń, które cały czas są w kolorze zielonym, tylko potwierdzają, to, co mówią mieszkańcy, a mianowicie, że w uzdrowisku bez obaw można oddychać pełną piersią.

 
W ciągu dwóch ostatnich lat w Krynicy ani razu nie odnotowano dobowego przekroczenia szkodliwych pyłów w powietrzu - mówi burmistrz Krynicy Piotr Ryba i dodaje, że tym się miejscowość odróżnia od innych uzdrowisk.

Czyste powietrze w uzdrowisku to głównie zasługa rozbudowanej sieci gazowej, z której korzysta 95% domostw plus wszystkie hotele, pensjonaty i sanatoria. Zgazyfikowane są też okoliczne miejscowości jak Tylicz, czy Mochnaczka. Wszystkie nowe budynki instalują wyłącznie nowoczesne ogrzewanie.


Na 3 tys. budynków w całej gminie najprawdopodobniej około 1200 korzysta z  kotłów na paliwo stałe, z czego, jak szacuje samorząd połowa to kopciuchy. W ciągu dwóch ostatnich lat na terenie gminy dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego wymieniono blisko 200 starych kotłów, a kolejnych 50 czeka na wymianę, bo Krynica znów otrzymała fundusze na ten cel, tym razem w kwocie 700 tys. zł. Dopłaty z Urzędu Marszałkowskiego cieszą się dużym zainteresowaniem - mówiTomasz Demkowicz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urząd Miejskiego w Krynicy. Ta dopłata to 14 tysięcy, która pozwala na wymianę pieca.


O dopłaty w ramach rządowego programu "Czyste powietrze" zawnioskowały do tej pory tylko 43 osoby, co może mieć związek z obowiązującym tutaj kryterium dochodowym, którego w przypadku dopłat z Urzędu Marszałkowskiego nie ma.
A pyłomierz Polskiego Alarm Smogowego będzie badał powietrze w Krynicy do 20 grudnia. Wtedy nastąpi podsumowanie naszej akcji Małopolska bez smogu.

Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:

- 12.11 do 23.11: pomiary jakości powietrza w Mogilanach i Czernichowie

- 24.11 do 6.12: pomiary jakości powietrza w Czarnym Dunajcu (pyłomierz) i Nowym Targu (pyłomierz + mobilny model płuc)

- 7.12 do 20.12: pomiary jakości powietrza w Krynicy-Zdroju (pyłomierz) i Piwnicznej-Zdroju (pyłomierz + mobilny model płuc).

- 20 grudnia - debata podsumowująca akcję.

Organizatorzy akcji:

RK_logo.jpg (80 KB)

logo.png (22 KB)

Partner główny:

Logo_EKO_H-rgb.png (61 KB)

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Mogilany, Czernichów, Miasto Nowy Targ, Czarny Dunajec, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój.

Tematy:
Autor:
Joanna Porębska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię