Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nagrody radiowe i telewizyjne Festiwalu Dwa Teatry 2021

Słuchowisko „Wyszedł z domu” Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl „Dzień gniewu” Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.

fot: PAP/Wojtek Jargiło

Nagrody Radiowe

Jury nagrodziło twórców słuchowiska „Wyszedł z domu”: za reżyserię i adaptację - Szymona Kuśmidera; za realizację akustyczną - Pawła Szalińskiego i za role aktorskie: Danutę Stenkę, Piotra Adamczyka i Pawła Krucza. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program Drugi Polskiego Radia.

Nagrodę za reżyserię otrzymał Mariusz Bieliński za słuchowisko „Ojcze nasz”. Franciszek Pieczka został uznany najlepszym aktorem za rolę Króla Leara w słuchowisku Mariusza Malca będącym adaptacją dramatu Williama Shakespeare’a.

Za rolę pierwszoplanową uhonorowany też został Ignacy Gogolewski za rolę w słuchowisku Wacława Holewińskiego „Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem”. Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Joanny Jeżewskiej w słuchowisku na podstawie dramatu Magdaleny Miecznickiej „Spalenie Joanny”.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowisk: zgłoszonego przez Radio Gdańsk „Ostry dyżur” dla autora Wojciecha Fułka, reżysera Pawła Chmielewskiego i za realizację akustyczną dla Jacka Puchalskiego, zgłoszonego przez Radio Lublin „Wakacje 1939” Anny Lisieckiej dla Marii Brzezińskiej za adaptację i reżyserię oraz zgłoszonego przez Radio Olsztyn „Ślady na śniegu” za tekst dla Łukasza Staniszewskiego, za reżyserię dla Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną dla Ryszarda Szmit.

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymała Marta Rebzda za słuchowisko „Popsute”. Michał Zdunik został natomiast nagrodzony za scenariusz będący adaptacją tekstu Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Nagrodę im. Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Brzoska za realizację trzech słuchowisk: „Popiołów” Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, „Nakarmić kamień” na podstawie prozy Bronki Nowickiej w reżyserii Artura Urbańskiego i „Wyście w wiadomym celu do drugiego pokoju” Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata.

Jury doceniło też Michała Braszaka za muzykę i opracowanie muzyczne do słuchowiska „Nikt nie uciecze” Radia Kraków. Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Lidia Sadowa za kreacje w słuchowiskach „Popsute” Marty Rebzdy i „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Z kolei za drugoplanową rolę męską jurorzy docenili Adama Woronowicza za kreację w słuchowisku „Papież” Tomasza Mana. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich. Otrzymali ją: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w dramacie „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Andrzej Mastalerz za rolę w „Pacierz. Nościerz” Mateusza Żaboklickiego.

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu Drugiego Polskiego Radia. Nagroda imienia Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej. Ponadto jury honorowym wyróżnieniem doceniło Mateusza Żaboklickiego za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia za słuchowisko „Pacierz. Noścież”.

W jury radiowego konkursu 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu zasiadali: Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Michał Jacaszek, Igor Gorzkowski i Krzysztof Szuster.

W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zwyciężył utwór Anny Skuratowicz „Marzycielka”. Jury nagrodziło autorkę, reżyserkę i ilustratorkę muzyczną oraz realizatorkę akustyczną - Agnieszkę Szczepańczyk.

Dodatkowo przyznano honorowe nagrody za rolę w słuchowisku „Prymas” autorstwa i w reżyserii Piotra Skotnickiego kobiecą dla Anny Seniuk i za rolę męską w słuchowiskach „Ostatni list” Iwony Rusek oraz „Nieznany żołnierz” Piotra Skotnickiego dla Stanisława Brudnego.

O werdykcie w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zdecydowało jury w składzie: Jarosław Gajewski, Grażyna Kawala i Ewa Ziętek.
Nagrody Telewizyjne

Jury nagrodziło twórców zwycięskiego spektaklu: za reżyserię - Jacka Raginisa-Królikiewicza i za role aktorskie: Radosława Pazurę, Rafała Gąsowskiego, Jana Marczewskiego, Natalię Rybicką i Daniela Olbrychskiego. Dodatkowo nagrodę za muzykę do tego spektaklu otrzymali Marcin i Stanisław Szczycińscy. Jurorzy docenili też Szymona Sabarańskiego za montaż przedstawienia.

Nagrodę za reżyserię otrzymał Igor Gorzkowski za telewizyjną adaptację "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jury nagrodziło ex aequo Jana Englerta za rolę ojca w dramacie Stanisława Ignacego Witkiewicza "W małym dworku" i Andrzeja Mastalerza za kreację Dimki w "Innym świecie" Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Jury doceniło też kobiece kreacje aktorskie: Ewy Dałkowskiej w spektaklu "Badyle" i w Moniki Buchowiec w spektaklu "Ni z tego, ni z owego". Nagrody za oryginalny, współczesny tekst dramatyczny trafiły do Wojciecha Tomczyka za "Imperium" i Macieja Wojtyszki za "Ni z tego, ni z owego". Nagrodę za zdjęcia przyznano Piotrowi Wojtowiczowi do spektaklu "W małym dworku". Za scenografię do tego przedstawienia nagrodzony został Arkadiusz Kośmider, a za muzykę Piotr Moss.

Laureatem nagrody za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego został Józef Kowalewski za spektakl "Szekspir Forever!". Jurorzy docenili kostiumy Doroty Roqueplo do spektaklu "Lewiatan" Borysa Akunina. Honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Rafał Fudalej za rolę Józefa Bylejaka, Zbigniew Waleryś za rolę księdza i Maciej Tomaszewski za rolę obrońcy w spektaklu "Cud biednych ludzi" Mariana Hemara.

Ponadto jury wraz z dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę dla tego spektaklu za odkrycie tekstu Mariana Hemara oraz odważną i uniwersalną rozmowę na temat wiary.

Nagrodę specjalną ZASP-u za rolę żeńską w Teatrze Telewizji otrzymała Małgorzata Rożniatowska.
Autor:
Informacyjna Agencja Radiowa

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3224413

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię