Mirt jest wiecznie zielonym krzewem, delikatnym, luźno rozgałęzionym o skórzastych, małych i owalnych liściach, które po roztarciu bardzo charakterystycznie i przyjemnie pachną. Kwiaty wyrastają z kątów liści w lipcu i sierpniu. Z kwiatów powstają niebieskie lub białe jagody, które są jadalne. Mirt należy do rodziny mirtowatych i przywędrował do nas z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet 5 metrów wysokości, w uprawie doniczkowej jednak nie ma szans na takie rozmiary, tym bardziej, że mirty świetnie znoszą cięcie. 

Mirt nie jest rośliną najprostszą w uprawie. Jeżeli chodzi o stanowisko, to musimy zapewnić mu miejsce jasne i słoneczne, choć na pewno niekorzystne będzie takie miejsce, gdzie temperatury bywają bardzo wysokie. Znosi również półcień. Bardzo ważnym jest, aby stanowisko było przewiewne, ze świeżym powietrzem. Mirt nie lubi tłoku wśród innych roślin, więc zapewnić mu trzeba dość przestronne miejsce. Na lato, a w zasadzie od wiosny kiedy temperatury są powyżej 10 stC, możemy go wynieść na balkon lub w zaciszne miejsce do ogrodu. Zanim nadejdą przymrozki, muszą wrócić do jasnego i chłodnego pomieszczenia (październik-kwiecień). Temperatura w okresie spoczynku powinna wynosić około 5ºC, może być troszkę wyższa, lecz dobrze by było, aby nie była wyższa niż 10ºC. Pamiętajmy również o tym, aby pomieszczenie, w którym będziemy zimować mirt, również było przewiewne.

Podlewamy wodą letnią i miękką (można stosować wodę deszczową i odstaną) regularnie, aby unikać przesuszania bryły korzeniowej. W okresie letnim podlewamy obficie, zwłaszcza w czasie kwitnienia, choć musimy kontrolować czy nie ma nadmiaru wody na dnie doniczki. Zimą oczywiście podlewamy mniej, im niższa temperatura tym podlewamy oszczędniej. Mirt lubi zraszanie, używamy do tego celu wody miękkiej. 
Nawożenie w okresie wiosennym i letnim, umiarkowane, raz w tygodniu. Podłoże dla mirtu powinno być żyzne, próchnicze i bez wapnia. Konieczność przesadzania jest zależna od wieku mirtu – im starszy okaz, tym jest rzadsze. Młode rośliny przesadzamy co roku. Przy przesadzaniu musimy pamiętać o tym, aby roślinę posadzić nie głębiej niż rosła poprzednio, ponieważ posadzona zbyt głęboko więdnie. Mirt bardzo dobrze znosi cięcie, więc możemy go formować. Wiosną usuwamy zbyt wybujałe pędy, nadając mu formę piramidy, stożka, kolumny czy drzewka. Rozmnażanie można albo na przełomie stycznia i lutego oraz w drugiej połowie lata, pobierając sadzonki z wierzchołków pędów (ok. 3-5 cm) i sadząc je w luźnej ziemi z dodatkiem piasku, pod szkłem. Do miesiąca powinny się ukorzenić. Niezbyt zdrewniałe sadzonki możemy ukorzenić trzymając w wodzie. Rozmnażając z nasion pamiętajmy, że mogą kiełkować nawet po roku. 
 

Barbara Błaszczyk