Służby prasowe powiatu zakomunikowały, że w środę przedstawiciele samorządów korzystających z OSPR, wśród których oprócz starostwa są miasto oraz gmina Oświęcim, Brzeszcze i Chełmek, rozmawiali z reprezentantami małopolskiego urzędu wojewódzkiego o tegorocznych inwestycjach oraz finalizowaniu tych, które rozpoczęte zostały w ub.r.

„Uczestnicy spotkania nie ukrywali, że wskutek galopujących cen materiałów budowlanych i robocizny, szacunkowe koszty poszczególnych zadań coraz bardziej rozmijają się z realnymi wycenami robót. Przykładowo, na modernizację ul. Nideckiego wstępnie planowano 2,8 mln zł, a teraz okazuje się, że spływają oferty rzędu 4,5 mln zł. To stawia przed włodarzami nie lada wyzwanie, które może nawet skutkować ograniczeniem zakresu inwestycji” – poinformował odpowiedzialny za kontakty z mediami w starostwie w Oświęcimiu Rafał Lorek.

Jak dodał, dzięki dofinansowaniu z OSPR w tym roku przebudowane zostaną dwie drogi w Oświęcimiu i jedna w Brzezince, zbudowana kanalizacja oraz utworzony zespół szkolno-przedszkolny w Brzezince, zagospodarowany teren przy starówce w Oświęcimiu i wybudowany tam parking podziemny. Zagospodarowane mają zostać dwa stawy w Chełmku i wybudowana tam wieża widokowa. W Brzeszczach dokończona zostanie rewitalizacja parku.

Koszt całkowity tych inwestycji szacowany był na 21,26 mln zł. Z OSPR będzie pochodziło 15 mln zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy to wieloletni i wieloetapowy program, który jest realizowany od 1997 r. Dotychczasowe wydatki budżetu państwa zamknęły się sięgnęły 130 mln zł. Udział samorządów sięgnął 100 mln zł. Obecnie realizowany jest etap szósty. Do końca 2025 r. z budżetu państwa trafi inwestycje pod jego auspicjami łącznie 61,6 mln zł.

OSPR został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, dotyczących m.in. infrastruktury.

Dotychczas dzięki niemu m.in. zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego.