Samorząd przed otwarciem ofert wskazał, że skłonny jest przeznaczyć na sfinansowanie zadania 520 tys. zł. Oferta firmy z Wrocławia, która jako jedyna została złożona, przekraczała tę kwotę. Po analizie magistrat zdecydował się ją przyjąć.

Zdaniem burmistrza miasta Bartosza Kalińskiego samorząd ma już projekt i pozwolenie na budowę.

Tężnia powstanie nieopodal parku miejskiego i domu pomocy społecznej co – zdaniem przedstawicielki samorządu Małgorzaty Targosz-Storch, doskonale koresponduje z uzdrowiskowym i wypoczynkowym charakterem inwestycji.

Wokół tężni powstaną m.in. strefa zieleni, chodniki, ławki, latarnie solarne, parking dla samochodów i rowerów, a także punkt widokowy z lunetą, aby można było zobaczyć panoramę Beskidu Małego.

Obiekt ma służyć mieszkańcom i przyciągać turystów, którzy odwiedzają Wadowice, rodzinne miasto papieża św. Jana Pawła II.

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Swoje działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach, tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

Wadowicka tężnia będzie ogólnodostępna.