Jak podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, teraz najważniejsze jest zdobycie dofinansowania.
- Będziemy się ubiegać o finansowanie z Ministerstwa Sportu w ramach inwestycji o znaczeniu strategicznym dla polskiego sportu. Czekamy na ogłoszenie tego konkursu. Udział miasta, jeżeli chodzi o środki własne, też będzie znaczny, bo możliwe jest tylko dofinansowanie, jeżeli chodzi o Ministerstwo Sportu do wysokości 50% inwestycji. Myśmy też się przygotowywali do tej inwestycji już od wielu lat. Ograniczaliśmy kwotę kredytu, zmniejszyliśmy z 80 milionów zadłużenie w mieście do 40 milionów - mówi.
Prezydent liczy jednak, że w tym roku uda się spiąć ostatecznie kwestie finansowe. Przy tym wariancie jesienią będzie można ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę jeszcze przed zakończeniem 2025 roku. Inwestycja będzie tak prowadzona, aby nie zakłócać cyklu szkoleniowego hokeistów czy łyżwiarzy.
Najpierw powstanie tafla rezerwowa wraz z całym zapleczem. Po oddaniu jej do użytku, co zajmie około 2 lata, rozpocznie się remont istniejącej hali lodowej. Obiekt będzie miał łącznie prawie 17 tys. m. kw, będzie wizytówką miasta po względem architektonicznym.
Jak będzie wyglądało nowe lodowisko w Oświęcimiu?
Inwestycja obejmuje modernizację obiektu z zachowaniem charakterystycznych oryginalnych stalowych dźwigarów oraz jego rozbudowę o dodatkowe dwa przęsła.
Nowa hala będzie dwukondygnacyjna, podzielona na część istniejącą, projektowaną i łącznik, co umożliwi etapowanie inwestycji.
Nowa dodatkowa tafla lodowa z 290 miejscami na trybunach, oczekiwana przez wielu, będzie służyła młodzieżowym drużynom, amatorom i łyżwiarzom. Hol główny będzie od strony ulicy Chemików. Znajdą się w nim pomieszczenia dla kibiców, gastronomia, szatnie i wypożyczalnia łyżew.
W hali lodowej przewidziano 3204 miejsca siedzące, trybuny VIP, loże skybox’y, oraz strefy sanitarne i gastronomiczne. Szatnie zawodników będą ulokowane blisko tafli lodowej. Na drugiej kondygnacji znajdą się biura Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i spółki Oświęcimski Sport, zaplecze sanitarne, socjalne i sala konferencyjna.
Układ komunikacyjny obejmie nowe drogi dojazdowe, trzy zjazdy z ulicy Szustera oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowano strefy parkingowe dla kibiców, pracowników, służb zabezpieczających imprezy, drużyn sportowych, prasy, VIP-ów. Przed wejściem głównym będą elementy małej architektury. Wokół nie zabraknie nowej zieleni, krzewów i kwiatów.