Edytuj
share
Law of the Desert, czyli niezwykły festiwal na Pustyni Błędowskiej
Law of the Desert to niezwykły festiwal, który odbędzie się w dniach 5-6 lipca na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. Tam właśnie znajduje się Pustynia Błędowska, która jest największym w Polsce obszarem piasków lotnych. W takiej scenerii będzie można: słuchać muzyki, oglądać rzeźby i instalacje, uczestniczyć w warsztatach i koncertach. Zagrają Pantha Du Prince, Dobrawa Czocher i Dionizy Płaczkowski. Będzie elektronicznie i operowo.
fot: Alicja Klimek
W tym roku hasłem przewodnim jest „Desert Mode”, które zachęca do spojrzenia na naszą „gospodarkę uwagą” w innym świetle – bez radykalnego odcinania się od technologii, lecz z większą troską o rytm, który byłby dla każdego z nas „naturalny”. Bo może wcale nie chodzi o to, by wyłączyć wszystko, ale by nauczyć się przełączać między światami tak, aby nie zagubić samych siebie.
Law of Desert jest festiwalem interdyscyplinarnym, warto jednak zatrzymać się przy koncertach ponieważ w tym roku zagra Pantha Du Prince, który pasuje do pustynnego pejzażu wspaniale. To artysta, który od lat tworzy elektroniczne, muzyczne przestrzenie, łącząc taneczny puls z medytacją, a to nie jest łatwe. Trans, organiczne dźwięki zaczerpnięte z przyrody, połączone z żywymi brzmieniami perkusyjnymi to jego znak firmowy.
Pełny program festiwalu - https://www.lawofthedesert.com/
Dionizy Wincenty Płaczkowski – tenor dramatyczny sięgający zarówno do repertuaru klasycznego jak i współczesnego, wykonywał partie solowe w takich dziełach jak, m.in. IX symfonia Beethovena, Requiem Mozarta czy Messa do Gloria Pucciniego, ale również prawykonanie Mesjasza Stefana Wesołowskiego, Les Noces Stravinskiego czy pisana dla niego partia Izaaka do spektaklu Wyznawca w Teatrze Studio. Debiutował Lenskim w Onieginie Czajkowskiego, będąc jeszcze studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, chwilę później zaśpiewał główną rolę tenorową w Hrabinie Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Nagrał arię Cavaradossiego z Tosci Puccinniego do serialu HBO Ślepnąc od świateł, gdzie również zagrał postać Remika. Ostatnio zarejestrował arie do serialu Piekło Kobiet oskarowej producentki Ewy Puszczyńskiej. Wygrał konkurs TVP Kultura dla najlepszego tenora oraz nagrodę specjalną dla „najpiękniej śpiewającego tenora” na turnieju tenorów Opery Szczecińskiej. W ostatnich dwóch sezonach zaśpiewał blisko 100 koncertów, w takich salach jak Filharmonia Krakowska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Poznańska, Radio Wrocław, Opera i Filharmonia Podlaska i wiele innych. Występował u boku zarówno gwiazd opery, takich jak Aleksandra Kurzak czy Roberto Alagna, ale rownież z Sylwią Grzeszczak, z którą zaśpiewał duet w sylwestra dla 150 tysięcy osób pod katowickim Spodkiem i 4 milionów widzów przed telewizorami. W ostatnim czasie sięga po ballady jazzowe a na koncercie, który odbędzie się 5 lipca, po raz pierwszy wykona bardziej nowoczesne interpretacje i aranżacje liryki wokalnej kompozytorów, takich jak: Karłowicz, Massennett, łącząc je z pieśniami neapolitańskimi oraz polskimi i amerykańskimi piosenkami w nowej odsłonie. Zaprosił do współpracy młodego wirtuoza klasyki i jazzu Stanisława Pańtę, który zaakompaniuje tenorowi zarówno na pianinie, jak i syntezatorach.
https://www.facebook.com/DionizyWincenty/?locale=pl_PL
fot: Alicja Klimek
Pantha du Prince, uznany niemiecki artysta dźwiękowy i producent Hendrik Weber, od ponad dekady tworzy głęboko introspekcyjny świat, w którym elektroniczna muzyka, natura i filozofia splatają się w jedno. Znany ze swoich elektroakustycznych eksploracji i medytacyjnych występów na żywo, tworzy muzykę będącą pomostem między zmysłowym a duchowym – przestrzenią do refleksji, przemiany i kontaktu z naturą. Poprzez przełomowe albumy, takie jak Elements of Light, Conference of Trees i najnowszy Garden Gaia, nieustannie zgłębia ideę „człowieka jako natury”, zapraszając słuchaczy do stanu przepływu, w którym rozkwitają kruchość, empatia i dźwiękowa złożoność. Jak sam mówi: „moja muzyka to próba podnoszenia świadomości… wejścia w wolną przestrzeń i rozwijania maksymalnego poziomu otwartości i wrażliwości. Garden Gaia – tak, jak ogród chce rosnąć ku najwyższemu poziomowi dobrobytu i płodności, tak ja – jako artysta – staram się po prostu pozwalać rzeczom się dziać i być”.
https://soundcloud.com/panthaduprince
https://www.facebook.com/panthaduprince
https://www.youtube.com/results?search_query=pantha+du+prince
Dobrawa Czocher. Poprzez debiutancki album DREAMSCAPES zabierze nas w podróż przez podświadomość, eksplorując dźwiękiem mistyczne bogactwo marzeń sennych. Artystka zaprosiła do współpracy pianistkę Natalię Czekałę, która zagra na syntezatorach. W najnowszych utworach sięgnie także po głos, nadając kompozycjom jeszcze większej emocjonalności. Jej nowy set to połączenie loopera, wiolonczeli i wokalu, tworzące unikalne brzmienie na styku klasyki, ambientu i eksperymentu. Całość otulą syntezatory, a na pierwszym planie pozostanie poruszający dźwięk wiolonczeli.
Dobrawa Czocher, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Hochschule für Musik w Detmold. Występowała, m.in. w Junge Deutsche Philharmonie i Neue Philharmonie Berlin. Współpraca z Hanią Rani zaowocowała albumami Biała flaga i Inner Symphonies (Deutsche Grammophon), które przyniosły jej międzynarodowe uznanie.
„Co wydarzyło się we śnie? Czy wciąż tam jesteśmy? Czy to nas zmieniło?” – Dobrawa Czocher zaprasza do znalezienia odpowiedzi na Law of the Desert.
https://dobrawaczocher.com/
https://www.youtube.com/watch?v=g72Scpz4mQg&pp=0gcJCfwAo7VqN5tD
Źródło:
Opracowanie własne