Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dobre warunki na szlakach; otwarto Akademicką Perć

Babiogórski Park Narodowy otwiera popularną Akademicką Perć. Od dziś będzie można wędrować żółtym szlakiem z Markowich Szczawin na Diabla. Pracownicy parku proszą jednak o ostrożność. Wędrówka percią do łatwych nie należy.

Fot. Kamil Szyjka

Posłuchaj, co mówi mówi Maciej Mażul
Perć Akademików i Babia Góra

- To jest najtrudniejszy szlak w Beskidach i najtrudniejszy szlak na Babiej Górze. Są miejsca, gdzie są łańcuchy, klamry, o tej porze roku miejscami jest bardzo duża pokrywa śnieżna. Trzeba na bieżąco  sprawdzać komunikat pogodowy GOPR, gdzie podawane są miejsca, które są trudne na Babiej Górze, więc jeśli ktoś planuje wędrować Percią Akademicką, dobrze jest, żeby był przygotowany i sprzętowo, i  jednocześnie był dobrze poinformowany, co go może czekać na szlaku -  mówi Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego.

W sobotę rano przy schronisku na Markowych Szczawinach i na Hali Miziowej termometry wskazywały 8 st. C, na Klimczoku 9 st. C, a na Leskowcu 10 st. C. Było pochmurno.

„Warunki na szlakach są dobre i bardzo dobre. Lokalnie w partiach szczytowych Babiej Góry i Pilska, w miejscach zacienionych, występują płaty mokrego śniegu. Może być tam ślisko, ale przy dobrym obuwiu górskim nie będzie problemu” – poinformował ratownik dyżurny ze stacji GOPR w Szczyrku.

Babiogórski Park Narodowy poinformował, że w sobotę otwarty został - nieczynny każdej zimy - szlak żółty na Babią Górę zwany Akademicką Percią. „Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wędrówek. Miejscami na szlaku zalega dość duża warstwa śniegu. Zdecydowanie zalecamy używanie kijków, ochraniaczy, a przede wszystkim odzieży i obuwia dostosowanego do warunków, które należy na bieżąco sprawdzać na stronie GOPR” – podał Park.

„Akademicka Perć to szlak jednokierunkowy. Służy tylko do podchodzenia. To istotne, bo na ok. 100-metrowym stromym jego fragmencie leży śnieg. Gdyby ktoś próbował schodzić nim, to mógłby się pośliznąć, upaść podcinając nogi innym turystom” – przestrzegł dyżurny goprowiec.

Turyści, którzy wybiorą się w góry, muszą odpowiednio się ubrać. Solidne budy i nieprzemakalna kurtka to absolutna podstawa.

W Beskidach działają wszystkie koleje linowe.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 

Marek Mędela/PAP/jgk

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię