Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dni Dziedzictwa Kulturowego w Małopolsce. Zwiedzić można m.in. kolonię robotniczą w Chełmku

W weekend warto ruszyć za miasto. Trwają Dni Dziedzictwa Kulturowego. W sobotę i niedzielę będzie można zwiedzać kościoły w Krakowie, synagogę w Oświęcimiu, zabudowania dworskie w Bobrku oraz przedwojenną kolonię robotniczą oraz fabrykę Bata w Chełmku.

fot: Marek Mędela

Posłuchaj o fabryce Bata
Kolonia robotnicza w Chełmku

60 kilometrów na zachód od Krakowa, w Chełmku w latach 30. ubiegłego wieku czeski przemysłowiec Tomasz Bata założył fabrykę obuwia. Oprócz niej marzył o budowie miasta idealnego. Przed wojną zdążył zrealizować tylko ułamek planów. Do dziś można zobaczyć stworzone w tamtych czasach osiedle robotnicze. To unikatowy przykład modernistycznej architektury.

Budynki na pierwszy rzut oka są do siebie podobne. To ceglane bloki. Większość ma płaskie dachy i ganki. "Trzeba pamiętać, że osiedle zaczęto budować w 1932 roku. Wtedy ceglane klocki były ultranowoczesne" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Anna Syska z fundacji "Napraw Sobie Miasto", mieszkanka Chełmka.

Tomasz Bata m.in. przez nowoczesną architekturę chciał stworzyć nowego człowieka, robotnika idealnego. Swoim pracownikom zapewniał pracę, mieszkanie, opiekę zdrowotną, szkoły i przedszkola dla dzieci a także rozrywkę. W Chełmku przed wojną powstały korty tenisowe, stadion sportowy, kręgielnia a nawet skocznia narciarska.

"Robotnik był trybikiem w machinie Tomasza Baty. Wymagał on od pracowników ślepej wierności. Ale dawał coś w zamian. Inwestował w rozwój pracowników. Wysyłał ich na szkolenia. Uczył języków obcych a nawet dobrych manier" - przypomina Anna Syska.

Kolonię robotniczą a także dawną fabrykę Bata będzie można zwiedzać w sobotę i niedzielę. Po osiedlu będą oprowadzać architekci oraz historycy, po fabryce jej byli pracownicy.

Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego można znaleźć TUTAJ.

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię