Do czasu powołania nowego wojewody zadania Kmity będą pełnić wicewojewodowie Ryszard Pagacz (PiS) i Mateusz Małodziński (PiS). Wojewodę powołuje premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji.

„Przede mną nowe zadania. Niebawem obejmę mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Ze względów formalnych dziś moja rezygnacja ze stanowiska wojewody została przyjęta. (…) Nowa funkcja to dla mnie swego rodzaju przestawienie zwrotnicy. Ale tory są wszak te same. To, co robiłem jako wojewoda i co będę robił jako poseł, traktuję jako służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Tak postrzegałem i będę postrzegał swoją rolę” – napisał Łukasz Kmita w liście do mieszkańców, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej urzędu.

Podkreślił, że bycie wojewodą było dla niego zaszczytem, wielką dumą i honorem. Wskazując m.in. na pandemię, wojnę w Ukrainie, dodał, że „nie było łatwo”.

„Najważniejsza jest wspólnota – wspólnota celów, wspólnota ambicji, wspólnota potrzeb i wartości” – podkreślił.

Odrębny list Łukasz Kmita skierował do dziennikarzy.

„Pragnę Państwu przekazać wyrazy uznania i szacunku. Dziękuję zarazem za to, że dali mi Państwo szansę. Dziękuję za każdy akt życzliwości i serdeczności. Za dobrą współpracę i dobrą wolę. Za poczucie humoru, dystans i luz, których przecież też nam wszystkim bardzo potrzeba” – napisał.

Łukasz Kmita (ur. 1985 r. w Olkuszu) był wojewodą małopolskim od sierpnia 2020 r. Zastąpił na tym stanowisku Piotra Ćwika (PiS), obecnie zastępcę Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

W niedawnych wyborach parlamentarnych Kmita startował z listy PiS w okręgu 12 (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki), uzyskując tu jeden z najlepszych wyników – ponad 26 tys. głosów.

Oprócz Łukasza Kmity w związku z uzyskaniem mandatu posła wojewodami przestali być też: Władysław Dajczak – wojewoda lubuski, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, Artur Chojecki – wojewoda warmińsko-mazurski, Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski.

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji prezydent Andrzej Duda zwołał na 13 listopada.