Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zapraszamy na 31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

  • Radio Kraków
  • date_range Wtorek, 2022.06.28 09:57 ( Edytowany Piątek, 2022.07.01 14:46 )
Współczesna kultura żydowska z Polski, Izraela i całej diaspory. Trwa 31. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, którego tegorocznym hasłem przewodnim będzie woda. To trzecia edycja festiwalu poświęcona żywiołom. W ciągu najbliższych 10 dni na krakowskim Kazimierzu odbywać się będą koncerty, wystawy, wykłady i dyskusje. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z organizatorami, twórcami i relacji z festiwalu w Radiu Kraków, a także w naszych kanałach cyfrowych: Radio Kraków Kultura i Off Radio Kraków.

Koncert Kantorów. Fot. Michał Ramus/ jewishfestival.pl

Zapraszamy na transmisję festiwalowych koncertów z synagogi Tempel w Radiu Kraków oraz relacji z namiotu FKŻ w Off Radiu Kraków

SŁUCHAJ

29.06 (środa) 19:30 Frank London "Ghetto Songs - "Pieśni z Gett: pasmo muzyczne z transmisją 19.05 do 21.00.  

Transmisja koncertu od godz. 19.30.

Wystąpią: Frank London (trąbka), kantorka Svetlana Kundish (śpiew), Karim Sulayman (śpiew), Brandon Ross (gitara), Ilya Shneyveys (akordeon, organy, pianino), Zeno de Rossi (perkusja), Martin Lilich (kontrabas), Francesca Ter-Berg (wiolonczela)
O koncercie:


30.06 (czwartek) 19:30
koncert Kantorów: Jeremiah Lockwood Złoty wiek – chasydzkie odrodzenie muzyki kantoralnej na Brooklynie

Transmisja koncertu od godz. 19.30

Wystąpią: Jeremiah Lockwood (pianino, organy), Yaakov Lemmer (śpiew), Shimi Miller (śpiew), Yoel Kohn (śpiew), Airis String Quartet (Aleksandra Czajor-Kowalska – I skrzypce, Grażyna Zubik – II skrzypce, Malwina Tkaczyk – altówka, Mateusz Mańka – wiolonczela
O koncercie

01.07 (piątek) - 18:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36

Off Radio Kraków kolejny rok z rzędu gości w programie Festiwalu Kultur Żydowskiej. Tym razem redakcja radiostacji obejmie kuratelą jeden z festiwalowych wieczorów. Paulina Bisztyga, Eta Hox i Martyna Masztalerz poprowadzą programy na żywo zapraszając do rozmowy najciekawszych artystów, słuchaczy natomiast do współtworzenia radia swoją obecnością w festiwalowym namiocie. Off Radio Kraków ze sztuki najbardziej umiłowało sobie muzykę, dlatego po dwugodzinnej części wypełnionej spotkaniami i wywiadami przyjdzie czas na taniec. W 2022 roku do grona redakcji dołączył niesamowity duet Orion Orient, który zagra dla festiwalowiczów seta wypełnionego etnicznymi inspiracjami.

OFF / FKŻ Studio - ZOBACZ



3.07. (niedziela) - godz. 18.00  Roya Liraz & Ensemble.

Transmisja koncertu od ok. godz. 18.15.

Wystąpią: Liraz Charhi (śpiew), Daniel Ever Hadani (klawisze), Lia Sherman (skrzypce), Roy Chen (perkusja), Uri Brauner Kinrot (bas), Gilad Levin (gitara), Shirin Bibian (daf), Roza Ghasemi (tar), Elnaz Bayati (skrzypce), Yaron Sarel (realizacja dźwięku)
O koncercie

Program 31. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej

Będzie to trzecia edycja FKŻ poświęcona żywiołom: dwie poprzednie dedykowane były ziemi (2019) oraz ogniowi (2021), o którym mówił też Prolog 30. FKŻ w roku 2020.

Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych: od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJ-skich, czy też koncertów. Namiot będzie również gościł Pracownię Seniora, czyli serię wydarzeń przygotowywanych przez naszych wolontariuszy oraz realizowany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym Program Literacki. W Namiocie spotkacie się m.in. z Małgorzatą Lebdą, rabinem Boazem Pashem, Anną Bikont, Konstantym Gebertem, czy Yosim Klein Halevim, jak też z legendarnym Stanisławem Janickim, który opowie o polskich filmach w jidysz.

W Radiu Kraków Kultura rozmawiamy z Robertem Gądkiem (FKŻ)

Po sukcesie ubiegłorocznego projektu Kumzits, w tym roku zapraszamy na jego kontynuację: siedem interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza pod tytułem Maiseh, oprócz zagranicznych artystów przygotują również polscy artyści – Cecylia Malik i Wojciech Blecharz. Tytuł tegorocznego projektu w jidysz oznacza opowieść i właśnie opowieści i legendy o Kazimierzu (choć nie tylko) stały się inspiracją dla zaproszonych do projektu artystów pracujących bardzo różnymi metodami.

Muzyka to znany na świecie znak jakości naszego festiwalu – w tym roku na FKŻ zaprosiliśmy Franka Londona z jego projektem Ghetto Songs, w którym wystąpi m.in. znana z ubiegłorocznego Koncertu Kantorek Sveta Kundish; znanego już ze scen FKŻ Jeremiah Lockwooda, który przygotował tegoroczny Koncert Kantorów, z udziałem kantorów: Yaakova Lemmera, Shimiego Millera, Yoela Kohna oraz polskiego Kwartetu Smyczkowego Airis. W synagodze Tempel wystąpi również Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem – w projekcie Get To Tango z muzyką Bajgelmana. Ostatni z serii koncertów w synagodze to niezwykły pod wieloma względami koncert zatytułowany Roya, który wykona ceniona izraelska artystka o perskich korzeniach – Liraz. Izraelski Malox, czyli zespół Assafa i Eyala Talmudich wraz z Maniuchą Bikont zagrają serię koncertów, podczas których nagrana zostanie ich pierwsza wspólna płyta. Wracają też słynne night sessions w Alchemii, których uczestnikami będą festiwalowi muzycy i ich goście. Na Szalom na Szerokiej już dzisiaj zapraszamy na przyszły rok!

Festiwal Kultury Żydowskiej zaprasza także dzieci! W tym roku za program towarzyszący odpowiedzialne jest m.in. Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Krakow. To ono przygotowało cykl spotkań i warsztatów dla dzieci, młodzieży i seniorów, o których Wioletta Gawlik rozmawia z Joanną Fabijańczuk i Olgą Lewińską z Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Kraków.

Na czas festiwalu planujemy również premierę naszej pierwszej płyty winylowej zatytułowanej Golden Ages: Brooklyn cantorial revival today, na której znajduje się materiał tegorocznego Koncertu Kantorów (więcej informacji poniżej). Płyta będzie dostępna elektronicznie na Bandcamp oraz w postaci płyty winylowej w Chederze i kasie FKŻ.

Natomiast tegoroczny koncert z serii Klasyka w Południe zagra kwartet smyczkowy Volare stworzony na nasze zaproszenie przez muzyków z Ukrainy. Nie będzie to jedyne ukraińskie wydarzenie na 31. FKŻ – przygotowaliśmy również zwiedzanie Kazimierza w języku ukraińskim, warsztaty żydowskich pieśni z Ukrainy oraz warsztaty malowania popularną w Ukrainie techniką mezen.

Podczas festiwalu Katarzyna Fortuna rozmawiała z Anną Bikont - dziennikarką, reporterką i pisarką, z wykształcenia psycholożką.

Polecamy podcast Radia Kraków Kultura z autorką m.in. "My z Jedwabnego" Nagrodzoną Europejską Nagrodą Książkową, National Jewish Book Award oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego (za biografię "Sendlerowa. W ukryciu"). "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" - to najnowsza książka Anny Bikont.

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię