Wielkie czytanie radiowego „Wesela” w reżyserii Andrzeja Seweryna - było jednym z najważniejszych wydarzeń Targów Książki w Krakowie. Wśród aktorów, którzy pojawili się na naszym radiowym stoisku znaleźli się między innymi Krzysztof Globisz, Anna Dymna, Jerzy Trela, Anna Polony i Izabela Olszewska. Ekskluzywne wydawnictwo CD i DVD zawierające radiowe "Wesele" w reżyserii Andrzeja Seweryna może jeszcze nabyć w siedzibie naszego radia przy al. Słowackiego 22.

Istnieją po to, by czytać książki
Z hasłem przewodnim tegorocznych 16. Targów Książki w Krakowie (słowami angielskiej pisarki Clare Morrall) utożsamiły się ponad 34 tysiące osób (dane szacunkowe). Niesłabnące zainteresowanie wydarzeniem to wynik znanych nazwisk autorów – w tym roku przybyło ich pół tysiąca, ale także bogatego programu towarzyszącego - trwającego łącznie ponad 670 godzin, czyli 28 dni i nocy. Największe wydarzenie branży wydawniczo-księgarskiej w Polsce już wkrótce ma szansę dołączyć do najważniejszych w Europie.

EXPO Kraków już w 2014 r
Wiosną ruszy bowiem budowa nowej siedziby Targów w Krakowie – Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków, które będzie największym, wielofunkcyjnym obiektem w regionie. Nowoczesny i odpowiadający aktualnym trendom obiekt (o powierzchni 13 tys. m2) z pojemnym parkingiem umożliwi organizację wielu imprez: od targów, przez kongresy, bankiety, prezentacje produktów, szkolenia, koncerty, spektakle teatralne, pokazy mody po rozgrywki sportowe, a czytelnikom tłumnie odwiedzającym Targi Książki zapewni komfortowe warunki spotkań z autorami.
Łącznie w tegorocznych Targach Książki w Krakowie uczestniczyło pół tysiąca autorów. Czytelnicy mogli spotkać się m.in. z laureatem Nagrody Nike 2012 Markiem Bieńczykiem, Joanną Chmielewską, Januszem Głowackim, Katarzyną Grocholą, Małgorzatą Kalicińską, Markiem Krajewskim, Ewą Lipską, Dorotą Masłowską, Andrzejem Stasiukiem, Andrzejem Pipilpiukiem i Magdaleną Tulli.


Kilkanaście konkursów
Laureatem najważniejszego konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza został prof. Andrzej Friszke za książkę „Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności”. Autor otrzymał 30 tys. złotych ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Targi w Krakowie, a także statuetkę dłuta Bronisława Chromego. Konkurs obchodził w tym roku jubileusz 15-lecia istnienia.
Konkurs na książkę edytorsko doskonałą wygrał katalog „Świetlica sztuki 2002 -11” (wyd. CSW Kronika w Bytomiu). Najlepszym podręcznikiem i skryptem akademickim 2012 wybrano „Mechanika Budowli. Teoria i przykłady” Mariana Palucha (wyd. Akademia Górniczo – Hutnicza). PIK-owy Laur został przyznany prof. Jerzemu Jarniewiczowi, za promowanie książek i czytelnictwa

w prasie oraz Michałowi Nogasiowi, za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. Laureatką nagrody Lista Goncourtów: polski wybór 2012 została Joy Sorman za powieść „Comme une bete”. Z kolei nagrodę główną w konkursie Papierowy Ekran na najlepszy serwis internetowy o książce otrzymała Xiegarnia.pl

Podhale dało się poznać
Po raz drugi w ramach Targów Książki odbył się Salon Małe Ojczyzny. W 2012 r. Gościem Honorowym Salonu było Podhale. Podczas Targów odbyło się wiele dyskusji, pokazów, prelekcji oraz spotkań z autorami i artystami, reprezentującymi południowy region Polski. Uczestnicy mogli też spróbować potraw spod samych Tatr. Program współtworzony był przez Urząd Miasta Zakopane - Muzeum J. Kasprowicza na Harendzie, Tatrzański Park Narodowy oraz Muzeum Tatrzańskie.
Salon Małe Ojczyzny ma zwracać uwagę na znaczenie regionów: ich odrębność kulturową, językową oraz specyfikę.

17. edycja Targów Książki w Krakowie odbędzie się w dniach 24-27 października 2013 r.