Kolejna rozgrzewka przed 57. Krakowskim Festiwalem Filmowym.
15 marca rozpoczyna się trzecia edycja wyjątkowego cyklu filmowego, prezentującego oryginalne osobowości sztuk wizualnych oraz kina eksperymentalnego i autorskiego.
Wszystkim pokazom towarzyszyc będa spotkania z wbitnymi polski mi artystami, którzy poszerzaja granice sztuki
Pokazy SOMA w tym roku to spotkania z artystami i reżyserami działającymi na styku sztuk wizualnych i kina. Kino art house i cine art. Filmy łamiące standardy kina fabularnego, wykraczające poza utarte i przyjęte formuły. Autorskie filmy fabularne czerpiące inspiracje z pola sztuki, video-artu, performance i animacji.
W programie „Performer” Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego, opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki… w ogóle istnieje.
Film „Otwarcie” Piotra Adamskiego (Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego 56.KFF) z udziałem cenionego artysty Zbigniewa Libery w roli umierającego “eksponatu” w muzeum, porusza fundamentalne kwestie etyki w sztuce.
„Szczękościsk” Kordiana Kądzieli – paradokumentalnie opowiedziana – z wykorzystaniem parodii, aluzji i cytatów – historia grupy artystycznej „Szczękościsk”, której marzy się podbicie rynku sztuki. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance‘u. Czy przekują swoje talenty w sukces?
Na zakończenie cyklu, zaplanowany jest długo oczekiwany i ekscytujący przedpremierowy pokaz filmu „Photon” Normana Leto rozgrywający się na pograniczu kinematograficznej inscenizacji i cyfrowej symulacji.