W tym roku hasłem przewodnim jest .

Przez dwa tygodnie, w Krakowie, zaprezentowane zostaną projekty takich artystów jak: Guerrilla Girls, Grupa Voina, Ai Weiwei, Dorota Nieznalska, Mirosław Bałka, Rafał Jakubowicz, M-city , Karol Radziszewski, Roman Dziadkiewicz i Małgorzata Markiewicz.

Grolsch Art Boom Festival to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. W tym roku twórcy zmierzą się z pojęciem twierdzy, funkcjonującym na dwóch poziomach: historyczno-obronnym (mury, fortyfikacje, kopce) oraz metaforycznym, pojmowanym jako konserwatyzm i ostoja wartości.

- Podejmując wątek Twierdzy Kraków, festiwal będzie eksplorował historię i tożsamość Krakowa, ale także Galicji – wielokulturowość, nakładanie się i przenikanie różnych tradycji, mylenie, stawanie się własnym tego, co jest cudze – wyjaśnia ideę Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczna Grolsch Art Boom Festival. - Patrząc na miasto przez pryzmat Twierdzy Kraków poruszamy w tym roku zapomniany, ważki, ale zaniedbany aspekt jego historii. Twierdza Kraków to unikatowy kompleks budynków, który może zostać przywrócony pamięci poprzez szereg działań artystycznych i kulturowej rewitalizacji. Wpisany topograficznie w przestrzeń całego Krakowa czyni z miasta pole gry. Projekty realizowane przez artystów będą odnosić się do wyobrażeń narosłych wokół miasta i jego funkcji. Twierdza Kraków jest również doskonałą metaforą wewnętrznie sprzecznej tożsamości tego miasta, konserwatywnego rodowodu, który przyciąga eksperymenty artystyczne, lewicowych artystów i intelektualistów.

Przez dwa tygodnie w ramach Grolsch Art Boom Festivalu zaprezentowane zostaną projekty ponad 40 artystów. Są wśród nich tacy twórcy jak:
- Ai Weiwei - w Kinie Agrafka zobaczymy dwa jego filmy: So Sorry (poruszającą opowieść o olbrzymim trzęsieniu ziemi w Syczuanie w 2008 r.) oraz prezentowany po raz pierwszy w Polsce – Fairytale ( opowieść o tym jak Ai Weiwei zaprosił 1001 obywateli Chin z różnych grup społecznych i wiekowych, aby wraz z nim przylecieli do Niemiec i wzięli udział w międzynarodowej wystawie. W trakcie filmu poznajemy zarówno proces przygotowania projektu i wyzwania pojawiające się przed uczestnikami, jak i całą koncepcję projektu stworzonego przez artystę.
- Guerilla Girls - kolektyw artystyczny założony w 1985 roku w Nowym Jorku przez grupę anonimowych artystek. Zaprezentuje Twórcze narzekanie w Krakowie: na elewacji Bunkra Sztuki zawiśnie dwujęzyczny baner ze zdaniem: I'm not a feminist, but if I were, this is what I would complain about/ Nie jestem feministką, ale gdybym nią była właśnie na to bym narzekała. Przez czas trwania festiwalu odwiedzający będą zachęcani to wypisania swoich ulubionych feministycznych skarg.

- Grupa Voina - rosyjska organizacja artystyczna powstała w 2005 roku, poszukiwana przez rosyjskie władze listem gończym, rozpoczęła światową akcję protestacyjną przeciwko prześladowaniu artystów i działaczy społecznych na całym świecie, niszczeniu praw i wolności obywatelskich. Działania Voiny to wsparcie dla więźniów politycznych, jak również gest solidarności z ludzkimi tragediami i ofiarami humanitarnych i ekologicznych katastrof. W Krakowie, Alex Plutser – Sarno jest związany z grupą od 2005 roku, realizuje film.

- Mirosław Bałka - 21°15'00''E 52°06'17''N i okolice – to współrzędne rodzinnego domu Mirosława Bałki w Otwocku. Domu, w którym artysta spędził dzieciństwo, a w którym w późniejszych latach znajdowała jego pracownia, domu – który stanowi punkt wyjścia dla refleksji nad związkiem sztuki i przestrzeni. Projekt:Otwock – realizowany właśnie przez Bałkę i Fundację Open Art Projects - traktuje o relacji artysty i jego twórczości z miejscem, stanowi próbę jego zdefiniowania. Stawia też pytanie o rolę sztuki poza centrami kulturalnymi. Poszukuje praktycznych i teoretycznych rozwiązań dla wykorzystania potencjału lokalności. O tym właśnie Mirosław Bałka – jeden z najbardziej znanych na świecie polskich artystów – będzie rozmawiał z kuratorką Katarzyną Redzisz, już w najbliższą sobotę (16 czerwca) o godz. 18.30 w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2).

Swój najnowszy projekt przygotowany specjalnie na festiwal zaprezentuje także Łukasz Rostkowski – L.U.C., który mówi, że będzie to najbardziej multimedialny spośród wszystkich jego dotychczasowych projektów. L.U.C zapowiada stworzenie przekazu łączącego cztery odmienne galaktyki artystyczne - przypowieść, muzykę, komiks i murale miejskie. Wszystko to razem stworzy PLANET L.U.C - krainę po której odbiorca będzie mógł poruszać się w dowolnych kierunkach. Bo zdaniem L.U.C’a każdy człowiek nosi w sobie coś niezwykłego – talent, umiejętność, predyspozycję, dlatego jego projekt opowiada o skarbie który możemy w sobie odkryć. Podróż do tego skarbu będzie mieć formę nowatorskiego koncertokomiksu, który odbędzie się w Fortach Kleparz, 20 czerwca o godz. 20:00.

Szczegółowe informacje o wszystkich projektach przygotowanych na tegoroczną edycję Grolsch Art Boom Festival: www.artboomfestival.pl