- A
- A
- A
Karol Lesman laureatem Transatlantyka
Karol Lesman, tłumacz literatury polskiej na język niderlandzki, został laureatem Nagrody Transatlantyk przyznawanej każdego roku w Krakowie ambasadorowi literatury polskiej na świecie.Ma w swoim dorobku ponad pięćdziesiąt polskich tytułów, poezję i prozę, książki m. in. Myśliwskiego, Kołakowskiego, Stasiuka, Tokarczuk, Różewicza i Szymborskiej. Karol Lesman jest wybitnym witkacologiem, autorem licznych artykułów w prasie holenderskiej na temat polskiej literatury. Jak powiedział Radiu Kraków, teraz po trzydziestu latach od pierwszej lektury, kończy tłumaczenie "Lalki" Prusa.
"Staram się żeby pod koniec przyszłego roku Holendrzy mogli przeczytać tę przepiekną książkę. Dla mnie to własnie od niej wszytsko sie zaczęło, postanowiłem zostać tłumaczem" - mówi Karol Lesman.
TRANSATLANTYK to doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. . Nazwa Nagrody nawiązuje do tytułu dzieła Witolda Gombrowicza. Nagrodę stanowi 10.000 EUR oraz statuetka autorstwa Łukasza Kieferlinga.
Dotychczas laureatami Transatlantyku byli:
Henryk Bereska (Niemcy, 2005)
Anders Bodegård (Szwecja, 2006)
Albrecht Lempp (Niemcy, 2007)
Ksenia Starosielska (Rosja, 2008)
Biserka Rajčić (Serbia, 2009)
Pietro Marchesani (Włochy, 2010)
Vlasta Dvořáčková (Czechy, 2011)
Yi Lijun (Chiny, 2012)
Barbara Gawryluk/kp
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:01
Co jeszcze kryje Wawel? Zaskakujące odkrycia pod remontowaną posadzką katedry
-
07:55
Orszak Trzech Króli po góralsku
-
07:47
Szykują się wielkie zmiany w Myślcu nad Popradem
-
07:25
Będą zmiany po aferze w krakowskim liceum? MEN szykuje nowe przepisy ws. wyglądu uczniów
-
07:07
United Cup: Polska pokonała Holandię 3:0, w ćwierćfinale zagra z Australią
-
06:45
Kolejne akty wandalizmu w związku ze Strefą Czystego Transportu w Krakowie. Tym razem użyto... spreju
-
06:26
Zimna środa w Małopolsce. W górach bardzo trudne warunki
-
06:01
Elektrycznym busem do Morskiego Oka także zimą? Ruszają przejazdy testowe
-
19:13
TCS - Kot 17. w Bischofshofen, wygrał Tschofenig, a Prevc zdobył Złotego Orła
-
17:28
Czekali na to od lat. Ważna decyzja dla Krynicy-Zdroju
-
17:16
W Tarnowie... w białej bryczce
-
15:24
Wicepremier Kosiniak-Kamysz: są już terytorialsi, będzie też zawodowe wojsko w Tarnowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze