W trakcie festiwalu w Krakowie pojawią się instalacje i działania artystyczne inspirowane wsią, folklorem i rolnictwem. tym roku festiwalowe projekty będą pojawiać się nie tylko w centrum miasta, ale również w Bronowicach, Woli Justowskiej czy na Salwatorze.

Na ulicy Królowej Jadwigi 20 artyści stworzyli “Dom Fermentu”.To prywatny dom, w którym w czasie trwania festiwalu będzie można rozmawiać i dzielić się tradycjami kulinarnymi w dziedzinie kiszenia.

Jedną z realizacji tego festiwalu sztuki, w miejskiej przestrzeni będzie „Pomnik Chłopa” - postument przedstawiający sołtysa wsi Kurówko opłakującego los współczesnej wsi. To realizacja Daniela Rycharskiego, artysty plastyka, doktora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odlany z żywicy sołtys przedstawiony jest w pozie Chrystusa Frasobliwego i ustawiony jest na wysokim trzymetrowym wysięgniku. Jak mówi twórca tego przedstawienia, ma to być obraz „współczesnej chłopskiej krzywdy”.

Pomnik od 25 do 30.09 można oglądać w ramach Muzeum Forum, na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 1.10 do 5.10 pomnik będzie ustawiony na placu Wolnica i (6 - 9.10) na placu Niepodległości w Krakowie.

W tym roku w programie festiwalu znalazły się także debaty o współczesnej polskiej wsi. O znikaniu tradycyjnych wiejskich terenów rozmawiać będą etnografowie, artyści i architekci.

Radio Kraków jest patronem medialnym festiwalu.

 

 

M.Nieciecka-Mac